Zawiadomił policję, bo nie chciano go obsłużyć w sklepie bez maski. Grozi mu kara

Lęborscy policjanci prowadzą czynności wyjaśniające dotyczące niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. 27-letni mężczyzna zadzwonił na policję, bo w sklepie odmówiono mu obsługi z powodu braku maseczki ochronnej na twarzy.

Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 116 §1a kodeksu wykroczeń za nieprzestrzeganie nakazów, zakazów i ograniczeń określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, grozi kara grzywny albo nagany. A niestosowanie się obowiązku zasłaniania ust i nosa, zgodnie z art. 46bb ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Wczoraj po godzinie 15:00 do dyżurnego lęborskiej policji zadzwonił mężczyzna twierdząc, że odmówiono mu obsługi w jednym ze sklepów. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że 27-letni mężczyzna nie zastosował się do obowiązku zasłonięcia w sklepie ust i nosa, a poproszony przez sprzedawczynię o nałożenie maseczki, odmówił. Z tego powodu 27-latek nie został obsłużony.

Lęborscy policjanci wyeliminowali trzech pijanych kierowców

Mężczyzna nie zareagował też na polecenie funkcjonariuszy zasłonięcia ust i nosa. W związku z tym mundurowi sporządzili przeciw niemu wniosek o ukaranie do sądu.

Policjanci apelują o stosowanie się do obowiązujących obecnie obostrzeń sanitarnych i zapowiadają stanowcze i represyjne podejście w stosunku do osób, które w rażący sposób je lekceważą.

Przypominamy, że od 29 listopada br., w wyniku nowelizacji przepisów dotyczących przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa stanowi uzasadnioną odmowę sprzedaży. Osoby, które nie stosują się do tego obowiązku powinny liczyć się wysokimi karami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: