Gdańsk przekazał 1 mln zł na walkę z COVID-19 do pomorskich szpitali

Milion złotych na działania zwiększające bezpieczeństwo epidemiczne. Wsparcie finansowe 3 szpitali oraz zakup środków służących zwiększeniu bezpieczeństwa epidemicznego w podmiotach leczniczych działających na terenie Gdańska. Radni miejscy przyjęli dotację celową dla Województwa Pomorskiego.

Na zaproszenie prezydent Gdańska podczas sesji wystąpił dr hab. n med. Tomasz Smiatacz, kierownik kliniki chorób zakaźnych GUMed, który informował radnych i mieszkańców o sytuacji pandemicznej i konieczności przeprowadzenia szczepień.

Skuteczność pierwszej szczepionki jest na poziomie 95%. Może być ból przy podaniu szczepionki, ale nie powinno być zaczerwienienia i obrzęku (…) Ta szczepionka nie jest groźniejsza od tych obecnych dzisiaj na pneumokoki czy tężca. Szczepionka stwarza nadzieję na powrót do normalności – mówił dr Smiatacz.

Inicjatywa Aleksandry Dulkiewicz

Władze miasta dostrzegając potrzeby podmiotów leczniczych działających na terenie Gdańska, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przygotowały uchwałę na mocy której przeznaczy w 2021 r. dotację celową dla Województwa Pomorskiego w wysokości 1 mln zł.

Poprosiłam Radę Miasta o wsparcie samorządu wojewódzkiego w walce z pandemią i przekazanie 1 mln zł dla gdańskich szpitali. Rozmawialiśmy z Marszałkiem Mieczysławem Strukiem o podziale tej kwoty między szpital Copernicus, szpital dziecięcy przy ul. Polanki i psychiatryczny na Srebrnikach – zapowiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Pomoc finansowa zostanie przeznaczona na zakup środków, w tym środków ochrony indywidualnej (ubrań chirurgicznych, maseczek ochronnych, sterylnych fartuchów chirurgicznych do standardowych procedur bez wstawek, namiotów p/covidowych, kombinezonów, ochraniaczy na obuwie, fartuchów ochronnych, ubrań ochronnych, kombinezonów, kompletów operacyjnych) oraz środków takich jak pościel jednorazowego użytku, płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Przekazane środki umożliwią wsparcie podmiotów leczniczych działających na terenie miasta, których właścicielem jest Województwo Pomorskie, to jest do COPERNICUS PL Sp. z o.o. w wysokości 500 tys. zł, Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. Prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku w wysokości 400 tys. zł, Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Sp. z o. o. w wysokości 100.000,00 zł., a z których często korzystają mieszkanki i mieszkańcy Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: