Wojewoda Pomorski i władze Gdańska naruszyły przepisy COVID-19?

Wszystko wskazuje na to, że wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę spalarni na Szadółkach odbyło się z naruszeniem aktualnych zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Naruszono przepisy dotyczące brak dystansu, na uroczystości (zgromadzeniu) było więcej niż 5 osób.

Władze Gdańska, ale także Wojewoda Pomorski, czyli przedstawiciel administracji rządowej w województwie, apelują do mieszkańców o przestrzeganie zasad i ograniczeń epidemicznych z uwagi na liczne zakażenia koronawirusem. Jednak jak widać na powyższym zdjęciu ograniczenia ich nie dotyczą. Marketing polityczny wygrał z dobrym przykładu dla mieszkańców. W piątek miało miejsce „wyjątkowe” wydarzenie – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę spalarni. To wtedy miało dojść do naruszeń.

Trzeba podkreślić, że Aleksandra Dulkiewicz przeszła już koronawirusa, ale nie wiadomo jak wygląda sytuacja zdrowotna pozostałych osób. Nie zwalnia ich to jednak z przestrzegania przepisów.

Jakie zasady naruszono?

Przede wszystkim obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
  • osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Widać to szczególnie na załączonym powyżej zdjęciu.

Ponadto naruszono przepisy o organizacji zgromadzeń i uroczystości. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Gdańsk przekazał 1 mln zł na walkę z COVID-19 do pomorskich szpitali

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na 19 grudnia 2020 o zakażeniach koronawirusem w Polsce. Z raportu wynika, że w ciągu doby odnotowano kolejnych 11 267 przypadków COVID-19. Zmarły 483 osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: