Kolej na południe Gdańska. Powstanie ważny dokument

Jest szansa na realizację kolei do południowych dzielnic Gdańska. Niebawem ma się pojawić przetarg na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla tego projektu w ramach II etapu projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To projekt, który ma być zrealizowany w kolejnej dekadzie – lata 2021-2030. 

Na przełomie roku ogłoszony zostanie przetarg na dokumentację nowego projektu PKM Południe, czyli wydłużenia linii kolejowej od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście do południowych dzielnic miasta, a docelowo połączenia jej z linią kolejową nr 229 przebiegającą przez gminy Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.

Jeszcze kilka lat temu budowa linii kolejowej do południowych dzielnic miasta wydawała się nierealna. Urzędnicy przekonali się, że nie tylko można go zrealizować, ale wręcz jest on też kluczowy dla tej części metropolii.

W lipcu tego roku marszałek województwa ogłosił, że spółka PKM przygotuje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla tego projektu w ramach II etapu projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Warianty budowy linii PKM na południe Gdańska (mat. prasowe)
Warianty budowy linii PKM na południe Gdańska (mat. prasowe)

Projekt na długie lata

Jeśli ktoś liczy na na szybką realizację, projektu musi jednak uzbroić się w cierpliwość. Projekt zrealizowany zostanie w kolejnej dekadzie w latach 2021-2030.

Podstawą dla mającej powstać dokumentacji będzie przygotowana przez Biuro Rozwoju Gdańska studium korytarzowe, które wskazało warianty przebiegu linii wraz z licznymi podwariantami. Ich elementem wspólnym jest początkowy odciek od linii kolejowej Gdańsk – Tczew do pętli Łostowice Świętokrzyska (tutaj planiści wytyczyli cztery podwarianty wyjścia ze stacji Gdańsk Południe). Natomiast od pętli Łostowice/Świętokrzyska zaproponowali trzy możliwe przebiegi nowej linii, które umożliwiłby połączenie jej z istniejącą siecią kolejową.

Powstały trzy warianty:

  • do linii PKM i połączenie z nią między przystankami Gdańsk Jasień i Gdańsk Kiełpinek
  • połączenie w okolicach Straszyna z linią 229 w kierunku Kolbud
  • połączenie w okolicach Straszyna z linią 229 w kierunku Pruszcza Gdańskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: