Mieczysław Struk usłyszy wyrok ws. oświadczeń majątkowych po Nowym Roku

Prokurator domaga się skazania marszałka pomorskiego na 10 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem na dwa lata oraz nałożenie zakazu pełnienia funkcji publicznych na okres 3 lat. Trzech obrońców Mieczysława Struka, wniosło o uniewinnienie. Wyrok w tej sprawie zapadnie zaraz po Nowym Roku. 

Warto tutaj podkreślić, że przed sporządzeniem aktu oskarżenia śledczy przeanalizowali bardzo dokładnie materiały z kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego.  Prokurator analizował też przepisy prawne oraz orzecznictwo sądowe dotyczące interpretacji majątku wspólnego i odrębnego.

Wyniki kontroli CBA wykazały w oświadczeniach majątkowych oskarżonego szereg nieprawidłowości i nieścisłości. Część uwag złożonych przez oskarżonego została uznana, nie można więc zarzucić organom kontrolującym złej woli – mówiła Ewa Leśniewska, prokurator.

Struk ocenił akt oskarżenia jako „kuriozalny”

Nie powinienem usiąść na ławie oskarżonych. Wszystkie oświadczenia majątkowe wypełniałem starannie i zgodnie z prawdą. Pełniąc funkcje samorządowe od ponad 30 lat mam pełną świadomość, jakie są konsekwencje nieprawidłowego wypełnienia oświadczeń majątkowych. Jaki miałbym cel i motywacje, aby cokolwiek ukrywać? Zdaję sobie sprawę, że nawet wyrok najłagodniejszy pozbawia mnie funkcji publicznej – mówił przed sądem Struk.

Co ciekawe, samorządowiec wyjaśnił przed sądem, że nie wiedział nic o 50 tys. zł, jakie jego żona pożyczyła od ich wspólnego znajomego na zakup działki budowlanej. Przekonywał, że nie miał też wiedzy o samym akcie kupna tej nieruchomości. Przypomniał, powołując się m.in. na zeznania świadków, że w tamtym okresie ich małżeństwo miało kryzys.

Prokuratura zarzuca samorządowcowi złożenie w oświadczeniach majątkowych w latach 2013-16 nieprawdziwych informacji na temat posiadanych zasobów pieniężnych, nieruchomości gruntowej oraz zasiadania w radzie nadzorczej fundacji prowadzącej działalność gospodarczą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: