Czy w Gdańsku stanie pomnik Paderewskiego? Ma pomóc w tym ta wystawa

W gdańskim Brzeźnie można podziwiać niezwykłą wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ojcowie Niepodległości”. Upamiętnia wspaniałego artystę i wybitnego polityka, współtwórcę Odrodzonej Polski – Ignacego Jana Paderewskiego (1860–1941).Wystawa ma przekonać wszystkich do ustawienie pomnika wybitnego Polaka.

W Brzeźnie, nieopodal Domu Zdrojowego, odbyła się prezentacja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią skromna uroczystość odbyła się bez udziału publiczności. Wzięli w niej udział zaproszenie goście, w tym delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztofem Drażbą, a także prezesem Stowarzyszenia „Godność” Czesławem Nowakiem.

Zapraszamy do odwiedzenia tej ważnej wystawy, która pokazuje coś co dało i umocniło polską niepodległość: jedność i solidarność. Politycy wówczas, w roku 1919, roku premierostwa Ignacego Jana Paderewskiego, potrafili wznieść się ponad ogromne różnice dzielące czy to ludowca Wincentego Witosa, czy polityków związanymi z kręgami bardziej prawicowymi, konserwatywnymi, jak Wojciech Korfanty czy Roman Dmowski, czy właśnie Ignacy Jan Paderewski. […] Ignacy Jan Paderewski to wspaniały, jeden z najwybitniejszych […] polskich artystów, z ogromnymi osiągnięciami kompozytorskimi i wykonawczymi […] i gigantycznymi sukcesami politycznymi. […] Swój sukces artystyczny przekuł na akcję narodową, patriotyczną. […] Miejmy nadzieję, że za kilkanaście miesięcy pomnik Ignacego Jana Paderewskiego dokładnie tutaj, przy tym pięknym pałacowym Domu Zdrojowym, nad samym morzem stanie i przypomni, że pierwsze kroki na polskiej ziemi, stawiał w noc wigilijną z wtorku na środę 24/25 grudnia 1918 r., właśnie tutaj w Gdańsku – mówił prof. Mirosław Golon.

Krótkie przemówienie wygłosił również Czesław Nowak, orędownik idei budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Gdańsku:

Pomysł budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego jest bardzo ważnym dla mieszkańców Gdańska, dla mieszkańców Pomorza. […] Mamy nadzieję, że ten pomnik odsłonimy w przyszłym roku, również ku chwale miasta Gdańska – podkreślił.

Wystawa IPN w Brzeźnie (fot. IPN Gdańsk)
Wystawa IPN w Brzeźnie (fot. IPN Gdańsk)

Wyjątkowa wystawa

Wystawa poświęcona ona jest grupie czołowych działaczy politycznych, których dzieliło politycznie, ideowo bardzo wiele, ale ponad te różnice łączyła miłość do Ojczyzny i talent w walce o jej Wolność: Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, a w pomorskiej edycji także Józef Haller są bohaterami tej wystawy. Każdy z nich wniósł swój istotny wkład w wielkie i trudne dzieło odbudowy Państwa Polskiego.

Po 1939 roku, po niemieckim i sowieckim najeździe na Polskę skazano ich na wiele lat na zapomnienie lub marginalizację. Niejednokrotnie ich wizerunek był wręcz zakłamywany w komunistycznej propagandzie. Nawet w okresach względnej peerelowskiej liberalizacji absolutnie nie oddawano im należnego uznania, nie dbano wystarczająco o spopularyzowanie osiągnięć. Od ponad trzydziestu lat stopniowo zniknęły politycznie uwarunkowane ograniczenia.

W efekcie kultywowanie pamięci o tych bohaterach naszej Niepodległości ma co raz szerszy zakres, o czym m.in. świetnie świadczy kilkadziesiąt wielkich pomników marszałka Józefa Piłsudskiego w wielu miastach Polski, od Nysy (2018 r.) na południowym krańcu, po nadmorską Gdynię (2013 r.) na północy. Gdańsk i większość największych ośrodków pomniki Marszałka wybudowały dekadę wcześniej. Upamiętnienie objęło także pozostałych Wielkich Ojców Niepodległości, m.in. Wojciecha Korfantego, który poza rodzinnym Śląskiem doczekał się należnego uznania także w Warszawie. Od razu dodajmy, że to z wielu względów także wielki kandydat na pomnik u nas w Trójmieście.

Wystawa IPN w Brzeźnie (fot. IPN Gdańsk)
Wystawa IPN w Brzeźnie (fot. IPN Gdańsk)

Szansa na pomnik Ignacy Jan Paderewski

Jednak teraz zbliża się ważna chwila zrealizowania trwałego, pomnikowego upamiętnienia Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Jest wielka szansa na to, że za kilkanaście miesięcy pomnik wielkiego artysty i polityka przyozdobi miasto Gdańsk, stolicę naszego regionu. Jeżeli wszystko zakończy się szczęśliwie, to pomnik stanie w pięknej okolicy nadmorskiej strefy uzdrowiskowej Brzeźna.

Właśnie dlatego w ramach działań edukacyjnych chcemy przybliżyć w popularnej formie sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego, na tle epoki, a ściślej tego fragmentu Jego życia, w którym miał też bezpośredni związek z Gdańskiem. W samą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia w grudniu 1918 roku powrócił bowiem na polskie ziemie właśnie do Gdańska. Miasta zdominowanego przez Niemców, ale zamieszkałego także przez polską mniejszość, a w nieodległym otoczeniu z bardzo dużymi skupiskami nadal niezgermanizowanych, nie wynarodowionych podczas zaborów Polaków. Spotkał się w Gdańsku m.in. z Wojciechem Korfantym, czołowym politykiem polskim byłej dzielnicy pruskiej, a także innymi polskimi działaczami.

To z Gdańska wyruszył w niezwykłą pielgrzymkę po Ojczyźnie, przez Gniezno, Poznań, gdzie wybuchło zwycięskie Powstanie, następnie przez Kraków do Warszawy, gdzie objął stanowisko premiera.

W 102. rocznicę tego szczęśliwego dla naszej Ojczyzny wydarzenia zapraszamy do Brzeźna na spacer z historią. Wystawa stanie na ponad cztery tygodnie.


Prezentacja wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości”
23 grudnia 2020 – 22 stycznia 2021 r.
Gdańsk-Brzeźno, ul. Zdrojowa

Wstęp wolny.

IPN w Gdańsku wyczyścił nagrobki na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: