Gdańsk wydał miliony na imprezę, która nie odbyła się

Gdańska radna PiS, Joanna Cabaj, postanowiła sprawdzić ile miasto wydało na współorganizacja European Jamboree 2020 – impreza dla skautów, która się nie odbyła z powodu dostatecznej liczby uczestników. Zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak wyjaśnił, że koszty przekroczyły ponad 5 mln zł. 

Podkreślmy na wstępie, że europejski zjazd harcerzy Jamboree miał odbyć się w wakacje 2020 roku. Epidemia koronawirusa sprawiła, że przełożono go na sierpień 2021 roku. Finalnie  zapadła jednak decyzja, że zlot skautów został odwołany.

O organizację imprezy zapytała radna Prawa i Sprawiedliwości, Joanna Cabaj. Interesowały ją głównie koszty po stronie miasta związane z przygotowaniem terenu na Wyspie Sobieszewskiej.

Lista wydatków

Najwyższym kosztem, który pokryto z kasy miejskiej była dzierżawa terenu. W 2019 i 2020 roku za zapłacono za nią prawie 3,2 mln zł.

W odpowiedzi do radnej Cabaj, Piotr Grzelak wskazuje, że „wysokość czynszu dzierżawnego odpowiada utracie dochodów z produkcji rolnej. Na wyżej wymienionych terenach zorganizowano Zlot z okazji 30-lecia Okręgu Pomorskiego ZHR w 2019 roku oraz Festiwal Balonowy w 2020 roku”

To nie koniec kosztów. Budżet Gdańska obciążyło też założenie i utrzymanie łąki. Przez dwa lata był to wydatek 521 tys. zł. Natomiast na przygotowanie placów manewrowych dla wozów bojowych służb mundurowych, opracowanie koncepcji zasilania imprezy oraz organizację sekretariatu imprezy urzędnicy wydali 892 tys. zł.

Listę wydatków zamyka organizacja programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Za realizowane do 2027 roku działania z miejskiej kasy wypłynie 454 tys. zł.

Łączne ponad 5 mln zł kosztów

Co można by wykonać za taką kwotę? Na przykład miasto nie musiałoby szukać pieniędzy na budowę 7 kilometrów, gdańskiej odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej. Ponadto starczyłoby na remont ok. 1 km trzypasmowej trasy.

Kwota pokryłaby też część kosztów na rewaloryzację ulic w centrum Gdańska – Szerokiej, czy Ogarnej.

Gdańsk wydał 17 tys. zł na „mega hit” z okazji Sprzątania Świata

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: