Kolędy wybrzmią z Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku

Kolędy, te znane i mniej popularne usłyszymy w nadchodzącą sobotę, 26 grudnia, o godz. 12:05 z wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Bożonarodzeniowego koncertu w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej z Muzeum Gdańska będzie można wysłuchać na żywo podczas spaceru po Głównym Mieście oraz dzięki transmisjom online na stronie gdansk.pl oraz na facebookowym profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska.

Wykonywanie utworów na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki wydobywające się dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim i życiu codziennemu dawnych gdańszczan – w dni powszednie i świąteczne. Kolędy zostaną wykonane na 37-dzwonowym instrumencie przez Monikę Kaźmierczak,carillonistkę miejską.

W repertuarze znajdą się historyczne i współczesne kolędy oraz chorały, m.in.: „Hark! The Herald Angels Sing” za Mendelssohnem, chorał „Zbudźcie się, tak Ci wołają”, kolędę gdańską z przełomu XVI / XVII w. „Resonet in laudibus” (pol. „Niech dźwięczy w pochwałach”), „Tryptyk kolęd katalońskich”, Cicha Noc w opracowaniu Maxa Regera i polska kolęda, której korzenie sięgają początku XVIII w., czyli „Lulajże Jezuniu”.

40-minutowego koncertu będzie można wysłuchać na żywo podczas sobotniego spaceru po Głównym Mieście w Gdańsku w okolicach ulicy Długiej, Piwnej i Długiego Targu oraz z domu dzięki transmisjom online na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: