Sopoccy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem

Przed nami Noc Sylwestrowa, jakże inna z uwagi na trwającą pandemię. W czasie działań policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem. Funkcjonariusze pełniący służbę na drogach zwrócą szczególną uwagę na trzeźwość kierujących, przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz stan techniczny pojazdów.

Emocje związane najpierw z okresem świątecznym, a teraz noworocznym powodują, że wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko, w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

W okresie sylwestrowo-noworocznym sopoccy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku prowadzić będą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Konsekwentnie będą reagować na wszelkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa, a w szczególności będą zwracać uwagę na kierujących, którzy zdecydują się wsiąść za kierownice pod wpływem alkoholu. To właśnie oni powodują największe zagrożenie na drogach. Również osoby, które spożywają alkohol w miejscach publicznych znajdą się w zainteresowaniu policjantów.

Sopot. Molo w sylwestrową noc będzie zamknięte

Pomoc dla podróżujących

W tym wyjątkowym okresie mundurowi dołożą wszelkich starań, by wspierać podróżujących i udzielać im pomocy. Ale nie będzie „taryfy ulgowej” wobec osób, które w sposób rażący naruszą przepisy ruchu drogowego i tym samym narażą innych na ryzyko utraty życia czy zdrowia.

Dlatego też, w czasie działań policjanci pełniący służbę na drogach zwrócą również uwagę przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów, jak i sposób przewożenia pasażerów, w tym zwłaszcza dzieci. Apelujemy także do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni. Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu.

(Fot. KWP w Gdańsku)
(Fot. KWP w Gdańsku)

Ostrożnie z fajerwerkami

W okresie sylwestrowo-noworocznym apelujemy również o odpowiedzialne i zgodne z instrukcją korzystanie z fajerwerków. Policjanci przypominają, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Informujmy Policję o nieuczciwych sprzedawcach. Pamiętajmy też, że fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie i pod żadnym pozorem nie powinny ich odpalać dzieci.

Policjanci przypominają, że koronawirus nie zniknął i w całej Polsce nadal obowiązują przepisy dotyczące walki z rozprzestrzenianiem się choroby Covid-19. Każdego dnia funkcjonariusze sprawdzają, jak osoby stosują się do tych zaleceń i apelują do wszystkich o rozsądek.

Pamiętajmy, że w dobie pandemii najważniejsze jest teraz bezpieczeństwo, a gromadzenie się powoduje duże zagrożenie nie tylko dla naszego życia i zdrowia, ale także naszych bliskich. Bądźmy odpowiedzialni i stosujmy się do wprowadzonych przepisów. Zadbajmy, aby nadchodzący Nowy Rok był spokojny i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: