Coca-cola i Pepsi podrożały. Wszystko przez nowy podatek

Cena Coca-Coli w internetowym sklepie Biedronki skoczyła z 4,35 zł do 6,29 zł za butelkę o pojemności 1,75 litra. Taka nowa cena pojawiła się w aplikacji Glovo. Podobnie ma się sprawa z Pepsi. Za wszystkim stoi uchwalona niedawno podatek cukrowy.

Od 1 stycznia wszedł w życie podatek cukrowy. Ceny niektórych słodzonych napojów błyskawicznie poszybowały w górę.

W Biedronce więcej zapłacimy za Coca-Colę. W tym samym sklepie podrożały także Pepsi (nowa cena to 6,49 zł) oraz oranżada Hellena (z 2,49 zł do 3,49 zł za butelkę o pojemności 1,25 l). Teraz jest droższa o złotówkę. Cena wzrosła o 40 proc.

Po karze dla Biedronki kolejne sieci handlowe pod lupą UOKiK

Jak naliczany jest podatek cukrowy?

Nowa danina może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Płaci ją konsument. Składa się ona z dwóch opłat. Pierwsza to opłata stała w wysokości 0,50 zł w sytuacji, gdy zawartość cukrów w 100 ml napoju jest mniejsza lub równa 5 g. Doliczana również jest jeśli napój zawiera dowolną ilość substancji słodzącej innej niż cukier.

Po drugie, doliczana jest także opłata zmienna, która wynosi 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej wspomnianego poziomu 5 g cukrów na 100 ml napoju.

Podwyżki objęły też napoje zawierające substancje aktywne takie jak kofeina czy tauryna. Są objęte dodatkową opłatą w wysokości 0,10 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: