Ukraińscy prokuratorzy przesłali do Polski zarzuty wobec Sławomira Nowaka

Prokurator Generalnego Ukrainy przekazał Polsce zarzuty wobec Sławomira Nowaka, czyli byłego p.o. szefa Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy (Ukrawtodor). W Polsce Nowak był ministrem transportu. Od lipca przebywa w areszcie w Polsce.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prokuratora generalnego, w ramach współpracy międzynarodowej pisemne zawiadomienie skierowano do odpowiednich instytucji w Polsce w celu wręczenia byłemu p.o. szefa Ukrawtodoru. W komunikacie nie wymieniono nazwiska Nowaka.

Jakie zarzuty wobec Sławomira Nowaka?

Były urzędnik z Polski na Ukraine jest podejrzewany o celowe niewykonanie decyzji i postanowienia sądu. P.o. dyrektora agencji w latach 2017-2019 celowo nie realizował decyzji sądu miejscowego i Sądu Najwyższego Ukrainy w sprawie przywrócenia na stanowisko szefa struktur Ukrawtodoru w jednym z obwodów na Ukrainie.

Mało tego, Miał też utrudniać wykonanie tych decyzji.

W rezultacie Ukrawtodor otrzymał karę finansową, a Nowak – ostrzeżenie o odpowiedzialności karnej.

Marszałek Struk winny dwóch spośród sześciu stawianych zarzutów

W Polsce podejrzany m.in. w związku z praniem brudnych pieniędzy

Przypomnijmy, że we wrześniu 2019 r. Nowak zwolnił się z pracy ukraińskiej agencji drogowej i wrócił do Polski.

W lipcu były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany w Gdańsku w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy.

Wśród osób, które poręczyły za Nowaka, są m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i posłanka PO Henryka Krzywonos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: