Znany jest przebieg obchodów 2. rocznicy śmierci Pawła Adamowicza

W styczniu miną dwa lata od tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Podobnie jak w roku ubiegłym, władze Gdańska planują przypomnieć postać byłego prezydenta i uczci jego pamięć. 

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wokół tej sprawy trwają ustalenia prokuratorów. Władze miasta organizują wydarzenia z okazji 2. rocznicy śmierci.

– Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! – tak brzmiały jego ostatnie słowa.

Program wydarzeń

Biała iluminacja Drogi Królewskiej i spotkanie przy grobie 13 stycznia (środa), obok Katowni, ok. godz. 19.45

W miejscu, gdzie dwa lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Tego dnia będzie można w ciszy nawiedzać grób prezydenta.

Gdańsk zakupił kolejne testy na koronawirusa

Duże banery z zdjęciami Pawła Adamowicza

Zdjęcia pamięci na ECS, baner na Urzędzie Miejskim 13–14 stycznia (środa–czwartek), fasady ECS i Urzędu Miejskiego
Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.
Na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja) zawiśnie natomiast baner z biało-czarnym zdjęciem prezydenta Pawła Adamowicza.

Modlitwa

14 stycznia (czwartek), Bazylika Mariacka, godz. 18.00 odbędzie się Msza święta.

O godz. 17.45 z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi „Epitafium” w wykonaniu carillionistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten powstał 14. stycznia 2019 roku pod wpływem tragicznych wiadomości o śmierci prezydenta. Kompozytorka Katarzyny Kwiecień-Długosz, poznanianka, która jest zakochana w Gdańsku i jego carillonach, oparła motyw przewodni utworu o dźwięki a-d-a, stanowiące incipit nazwiska Prezydenta. Z kolei końcowe dźwięki utworu to g-d-a nawiązujące do miasta Gdańska.

Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.

Wywieś flagę na znak solidarności

Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.

Książka pamięci prezydenta

Zachęcamy do nabycia publikacji „Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?”, autorstwa Katarzyny Żelazek. Na książkę składa się 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat.

Drugi wątek narracyjny to zdjęcia fotoreporterów (m.in. Renaty Dąbrowskiej, Karoliny Misztal-Świderskiej, Macieja Kosycarza, Anny Rezulak czy Wojciecha Stróżyka), przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia, i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: