Zniszczył elewacje zabytku w Sopocie. Usłyszał zarzuty

Kryminalni z Sopotu zatrzymali na gorącym uczynku wandala, który uszkodził zabytkowy budynek. 21-letni sprawca nanosząc graffiti na ceglanej elewacji budynku spowodował straty na ponad 17 tys. zł. Śledczy z komendy udowodnili mu również naniesienie graffiti na murze przejścia torowego w Gdańsku. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzuty za te przestępstwa i zastosował wobec niego dozór policyjny.

W niedzielę (03.01.2021 r.) ok. godz. 01.00 w nocy kryminalni z Sopotu podczas patrolowania miasta zauważyli na jednej z ulic mężczyznę, który sprayem malował graffiti na budynku. Na widok auta wandal odrzucił puszkę z farbą i zaczął uciekać, ale od razu ruszyli za nim kryminalni i po krótkim pościgu go zatrzymali. Sprawcą okazał się 21-letni mieszkaniec Poznania. Mężczyzna był nietrzeźwy miał prawie 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zabezpieczyli wyrzuconą przez 21-latka puszkę z farbą, a on sam trafił do policyjnego aresztu.

Na miejscu śledczy z komendy przeprowadzili oględziny zniszczonej ceglanej elewacji i wykonali dokumentację fotograficzną. W wyniku dalszych działań nawiązali również kontakt z pokrzywdzoną wspólnotą i ustalili, że zatrzymany mężczyzna naniósł rysunki na budynek będący zabytkiem. Straty z tytułu jego uszkodzenia wyniosły ponad 17 tys. zł.

Pracujący nad sprawą kryminalni ustalili też, że 21-latek ma na swoim koncie także kolejne przestępstwo. Pod koniec grudnia 2020 roku uszkodził on ścianę przejścia torowego w Gdańsku nanosząc na nią graffiti. W tym przypadku pokrzywdzona spółka wyceniła straty na 3 tys. zł.

Wycinał katalizator. Trafił na komendanta policji

Sprawca usłyszał zarzuty

W poniedziałek sprawca został doprowadzony do prokuratury, gdzie na podstawie zebranych dowodów usłyszał zarzut uszkodzenia budynku stanowiącego zabytek i zarzut uszkodzenia przejścia torowego. Po przesłuchaniu prokurator zastosował wobec podejrzanego także dozór policyjny.

Sprawa jest rozwojowa. Śledczy podejrzewają 21-latka także o inne czyny i niewykluczone, że wkrótce usłyszy on kolejne zarzuty. Za uszkodzenie mienia grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Zniszczenie lub uszkodzenie zabytku o szczególnym znaczeniu dla kultury to przestępstwo, za które grozi kara do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: