Zniszczył elewacje zabytku w Sopocie. Usłyszał zarzuty

Kryminalni z Sopotu zatrzymali na gorącym uczynku wandala, który uszkodził zabytkowy budynek. 21-letni sprawca nanosząc graffiti na ceglanej elewacji budynku spowodował straty na ponad 17 tys. zł. Śledczy z komendy udowodnili mu również naniesienie graffiti na murze przejścia torowego w Gdańsku. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzuty za te przestępstwa i zastosował wobec niego dozór policyjny.

W niedzielę (03.01.2021 r.) ok. godz. 01.00 w nocy kryminalni z Sopotu podczas patrolowania miasta zauważyli na jednej z ulic mężczyznę, który sprayem malował graffiti na budynku. Na widok auta wandal odrzucił puszkę z farbą i zaczął uciekać, ale od razu ruszyli za nim kryminalni i po krótkim pościgu go zatrzymali. Sprawcą okazał się 21-letni mieszkaniec Poznania. Mężczyzna był nietrzeźwy miał prawie 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zabezpieczyli wyrzuconą przez 21-latka puszkę z farbą, a on sam trafił do policyjnego aresztu.

Na miejscu śledczy z komendy przeprowadzili oględziny zniszczonej ceglanej elewacji i wykonali dokumentację fotograficzną. W wyniku dalszych działań nawiązali również kontakt z pokrzywdzoną wspólnotą i ustalili, że zatrzymany mężczyzna naniósł rysunki na budynek będący zabytkiem. Straty z tytułu jego uszkodzenia wyniosły ponad 17 tys. zł.

Pracujący nad sprawą kryminalni ustalili też, że 21-latek ma na swoim koncie także kolejne przestępstwo. Pod koniec grudnia 2020 roku uszkodził on ścianę przejścia torowego w Gdańsku nanosząc na nią graffiti. W tym przypadku pokrzywdzona spółka wyceniła straty na 3 tys. zł.

Wycinał katalizator. Trafił na komendanta policji

Sprawca usłyszał zarzuty

W poniedziałek sprawca został doprowadzony do prokuratury, gdzie na podstawie zebranych dowodów usłyszał zarzut uszkodzenia budynku stanowiącego zabytek i zarzut uszkodzenia przejścia torowego. Po przesłuchaniu prokurator zastosował wobec podejrzanego także dozór policyjny.

Sprawa jest rozwojowa. Śledczy podejrzewają 21-latka także o inne czyny i niewykluczone, że wkrótce usłyszy on kolejne zarzuty. Za uszkodzenie mienia grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Zniszczenie lub uszkodzenie zabytku o szczególnym znaczeniu dla kultury to przestępstwo, za które grozi kara do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: