Sąd ustalił termin rozprawy Magdaleny Adamowicz

W drugiej połowie lutego rozpocznie się proces europosłanki Koalicji Europejskiej, Magdaleny Adamowicz. Sprawę wdowy po Pawle Adamowiczu sąd wyłączył do odrębnego postępowania.

Wszystko wskazuje na to, że 22 lutego ma się rozpocząć przed Sądem Rejonowym w Gdańsku proces europosłanki Koalicji Europejskiej Magdaleny Adamowicz. Wdowa po zamordowanym Pawle Adamowiczu oskarżona jest o nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych. Aktem oskarżenia objęto pięć osób, ale sprawę wdowy po zamordowanym prezydencie Gdańska sąd wyłączył do odrębnego postępowania.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. karnych Tomasz Adamski poinformował, że sąd zdecydował tak z uwagi na okoliczności utrudniające łączne rozpoznanie sprawy oskarżonej ze sprawą pozostałych oskarżonych.

Sąd uwzględnił wszelkie okoliczności, w tym zasadę sprawności i ekonomiki procesowej. Łączne rozpoznanie spraw wszystkich oskarżonych nie jest bezwzględnie obowiązkowe. Sąd zauważył, że czyny zarzucone oskarżonej ulegają przedawnieniu w dość krótkim czasie, bo już 31 grudnia 2022 roku oraz 31 grudnia 2023 r. Czyny zarzucone innym oskarżonym mają dłuższe okresy przedawnienia” – wyjaśnił sędzia dla Polskiej Agencji Prasowej.

Sprawa jest zawiła i obszerna

Sprawa, którą zajmie się Sąd Rejonowy w Gdańsku jest obszerna, ponieważ liczy ponad 100 tomów. Do tego jest bardzo zawiła.

Przewidywana długotrwałość postępowania wynika m.in. z liczby świadków zawnioskowanych przez oskarżyciela publicznego do przesłuchania na rozprawie (128 osób). Nie jest wykluczone powołanie innych świadków z urzędu, czy też na wniosek stron. Obszerność i stopień skomplikowania sprawy może powodować ryzyko przedawnienia czynów zarzuconych tej oskarżonej – zaznaczył Adamski.

Adamowicz: nie zgadzam się, aby obecny obóz władzy nazywać prawicą

Akt oskarżenia

Magdalena Adamowicz w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 miała zataić odpowiednio prawie 300 tys. zł. i 100 tys. zł dochodów. Śledczy zarzucają jej też nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań.

Akt oskarżenia przeciwko europosłance Koalicji Europejskiej dotyczy też niewłaściwego rozliczanie podatku za najem mieszkań oraz ukrywanie dochodów, którego miała się dopuścić wraz z mężem Pawłem Adamowiczem, zamordowanym w styczniu 2019 r. prezydentem Gdańska.

Oskarżenie obejmuje też matkę europosłanki, Janinę A. Prokuratura zarzuciła jej składanie fałszywych zeznań w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym prezydenta Gdańska oraz w postępowaniu karnym. Kobieta podczas przesłuchania jako świadek złożyła fałszywe zeznania dotyczące posiadania przez dziadka europosłanki setek tysięcy złotych oszczędności, które miały zostać przekazane Pawłowi i Magdalenie A. jako darowizna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: