Mieszkanka Sopotu oszukana na tzw. „portal ogłoszeniowy”

W ostatnich dniach sopoccy policjanci zostali powiadomieni o kilku oszustwach, gdzie sprawcy w wiadomościach przesłanych do osób sprzedających przedmioty w serwisie ogłoszeniowym informują o chęci kupna i wysyłają też link do fałszywego serwisu płatności. Sprzedający po podaniu danych wrażliwych karty płatniczej tracą pieniądze z kont.

W weekend pewna mieszkanka Sopotu poinformowała policjantów, że na jednym z serwisów ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż oprawki dziecięce za ok. 50 zł. Osoba zainteresowana ich  kupnem nawiązała z nią kontakt za pomocą komunikatora internetowego. W rozmowie przekazała też sprzedającej, że chciałaby zapłacić za przedmiot poprzez serwis ogłoszeniowy i wyjaśniła jej na czym to polega, jednocześnie wysyłając link do serwisu płatności, w który trzeba wejść i wypełnić formularz.

Z konta znika kilka tysięcy złotych

Niczego nie podejrzewająca sopocianka weszła w ten link. Przekonana, że jest na stronie serwisu ogłoszeniowego, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała krok po kroku wszystkie polecenia. Wpisywała też dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej i zatwierdzała. W pewnym momencie dostała też informację, że za chwilę dostanie sms-a z kodem i aby połączyć swoją kartę płatniczą z serwisem płatniczym musi wpisać ten kod. Sopocianka do końca wypełniała całą procedurę, aż pojawiła się informacja, że jej karta nie została poprawnie zweryfikowana. Powtórzyła ona całą procedurę, a gdy ponownie nie udało się dokończyć procedury weszła na swoje konto bankowe i zauważyła, że z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych.

Dopiero wtedy mieszkanka Sopotu zorientowała się, że link, na który weszła, przekierował ją na fałszywą stronę serwisu płatności i o całym oszustwie powiadomiła sopockich policjantów. Ponadto podczas zgłaszania zawiadomienia w Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie pokrzywdzona dopiero zauważyła, że otrzymana wiadomość sms z kodem jest bez polskich znaków. W podobny sposób zostały oszukane dwie inne osoby, które o całej sytuacji również powiadomiły sopockich policjantów.

Podał się za lekarza z Nigerii. Oszust matrymonialny wykiwał 34-latkę

One thought on “Mieszkanka Sopotu oszukana na tzw. „portal ogłoszeniowy”

  1. Nie rozumiem jednego: poszkodowana chciala SPRZEDAC, po co więc miala wchodzić do serwisu platności podawac jakiekolwiek dane swoje, bankowe czy karty? Mnie to by od razu zdziwiło/ spłoszyło i wycofałabym się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: