Apel w sprawie procesu mordercy Pawła Adamowicza

Politycy, samorządowcy, naukowcy i artyści, ale także księża, działacze opozycji antykomunistycznej oraz publicyści – podpisali się pod apelem wzywającym do rozpoczęcia procesu sądowego w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

We wtorek przy tablicy upamiętniającej atak na Pawła Adamowicza, która została umiejscowiona nielegalnie, odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono apel dotyczący śledztwa po zabójstwie prezydenta.

Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało. Sprawca przebywa w areszcie – napisali autorzy apelu.

Apel odczytał prof. Aleksander Hall.

Na konferencji podkreślono, że „opinia biegłych z Krakowa, co do stanu psychicznego sprawcy wzbudziła wątpliwości samej prokuratury, która uznała ją za niejasną i niespójną wewnętrznie”. „Dlatego powołano inny zespół biegłych pod kierownictwem prof. Janusza Heitzmana, który jednoznacznie uznał, że zabójca może być sądzony. To orzeczenie przyjęła zarówno prokuratura, jak i – co wiadomo z mediów – obrońca sprawcy oraz sam sprawca. Następnie prokuratura przekazała podejrzanemu do zapoznania się akta sprawy, co wskazywało, że śledztwo zmierza do jego zamknięcia oraz do skierowania do sądu aktu oskarżenia”.

Kolejne odwołanie procesu ws. organizacji finału WOŚP w 2019 r. w Gdańsku

Autorzy apelu zwracają uwagę, że prokuratura po czterech miesiącach od otrzymania opinii prof. Heitzmana, postanowiła powołać kolejny zespół biegłych.

Jesteśmy zaniepokojeni kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy. Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości, może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy – zaznaczyli.

W ich ocenie, wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości. Oczekują oni „niezwłocznego rozpoczęcia procesu”.

Petycja: https://www.petycjeonline.com/apel_dotyczacy_przewlekania_sledztwa_w_sprawie_zabojstwa_prezydenta_pawla_adamowicza

Sąd ustalił termin rozprawy Magdaleny Adamowicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: