Przedłużony areszt dla Sławomira Nowaka do połowy kwietnia

Posiedzenie w sprawie przedłużenia aresztu odbyło się w środę w południe. Sędzia Joanna Grabowska z Sądu Okręgowego w Warszawie przychyliła się do wniosku prokuratora Jana Drelewskiego, który wnosił o dalszą izolację byłego ministra, m.in. w związku z obawą matactwa i zagrożeniem surową karą, czyli do 15 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że Sławomir Nowak został zatrzymany przez CBA w lipcu tego roku. Ponadto niemal jednocześnie zatrzymano byłego dowódcę jednostki GROM Dariusza Z. i gdańskiego przedsiębiorcę Jacka P. Wszyscy trzej są podejrzani o korupcję i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Były urzędnik z Polski na Ukraine jest podejrzewany o celowe niewykonanie decyzji i postanowienia sądu. P.o. dyrektora agencji w latach 2017-2019 celowo nie realizował decyzji sądu miejscowego i Sądu Najwyższego Ukrainy w sprawie przywrócenia na stanowisko szefa struktur Ukrawtodoru w jednym z obwodów na Ukrainie.

Mało tego, miał też utrudniać wykonanie tych decyzji. W rezultacie Ukrawtodor otrzymał karę finansową, a Nowak – ostrzeżenie o odpowiedzialności karnej. Jak przypomina CBA, wśród podejrzanych w tej sprawie są oprócz Nowaka – Dariusz Z. – były dowódca JW 2305 „GROM”, Jacek P. – gdański przedsiębiorca, Dariusz K. – były prezes polskiego koncernu paliwowo-energetycznego oraz Wojciech T – były członek zarządu spółek energetycznych.

Odroczono sprawę m.in. Janina A. – matki Magdaleny Adamowicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: