Jest stanowisko prokuratury ws. procesu mordercy Pawła Adamowicza

Prokuratura Krajowa opublikowała informację na temat śledztwa w sprawie zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Śledczy wyjaśniają, dlaczego jest im potrzebna trzecia opinia biegłego dotycząca kwestii poczytalności podejrzanego.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, śledztwo w sprawie zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, jest w końcowym, ale decydującym etapie. Koncentruje się na ustaleniach stanu poczytalności podejrzanego o zabójstwo Stefana W. Na początku stycznia 2021 roku prokuratura powołała zespół biegłych psychiatrów w celu wyjaśnienia rozbieżności między dwiema uzyskanymi już opiniami biegłych na ten temat. Sprzeczność dotyczy zdolności podejrzanego do poniesienia odpowiedzialności karnej, a więc kluczowej kwestii dla sposobu zakończenia śledztwa.

W pierwszej opinii, sporządzonej w październiku 2019 roku, biegli psychiatrzy stwierdzili niepoczytalność podejrzanego Stefana W. Biegli wydali opinię po przeprowadzeniu kilkutygodniowej obserwacji sądowo- psychiatrycznej podejrzanego. Uzyskana opinia mogła stanowić podstawę do umorzenia śledztwa, ale w celu rozwiania wszelkich wątpliwości i skrupulatnego wyjaśnienia kwestii poczytalności podejrzanego, prokurator powołał innych biegłych.

Apel w sprawie procesu mordercy Pawła Adamowicza

W drugiej opinii wydanej przez psychiatrów w sierpniu 2020 roku, jedynie na podstawie jednorazowych badań oraz analizy dokumentacji medycznej i akt sprawy, niepoprzedzonej jednak obserwacją sądowo – psychiatryczną, biegli stwierdzili ograniczoną poczytalność u podejrzanego. Wnioski opinii wskazywały, że podejrzany może odpowiadać za zabójstwo przed sądem.

Ze względu na rozbieżności we wnioskach opinii, prokurator uzyskał w grudniu 2020 r. uzupełniającą opinię biegłych psychiatrów. Nie pozwoliło to jednak na usunięcie wątpliwości co do stanu psychicznego podejrzanego. Stąd wynikała konieczność powołania kolejnego zespołu biegłych psychiatrów, którym prokurator wyznaczył biegłym 30 dni na wydanie opinii.

W takiej sytuacji przepisy Kodeksu postępowania karnego nie pozostawiają prokuratorowi wyboru i obligują go do powołania innych biegłych, co też prokurator uczynił. W świetle tych faktów doniesienia medialne, że prokuratura nie dąży do wyjaśnienia tej sprawy, są bezpodstawne, zaś zarzuty formułowane w mediach mają charakter pozaprocesowy.

Budka chce informacji od Ziobry ws. śledztwa dot. ataku na Adamowicza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: