Rekordowy 2020 rok w gdyńskim porcie pod względem przeładunków

Port w Gdyni zanotował w 2020 r. rekordowy wynik przeładunków – ponad 24,6 mln ton. Oznacza to wzrost przeładunków w porcie o 2,9 proc. wobec roku 2019.

To bardzo istotny wzrost w czasie światowej pandemii i spowolnienia gospodarczego. Ten fakt najlepiej świadczy o doskonałej sprawności i efektywności terminali operujących na terenie Portu Gdynia oraz konsekwentnej realizacji strategii rozwoju spółki – powiedział w komunikacie prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Adam Meller.

W Porcie Gdynia wszystkie inwestycje kontynuowane są zgodnie z harmonogramem. Do największych należą:

  • „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia”,
  • „Przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia”,
  • budowa Publicznego Terminalu Promowego oraz przebudowa infrastruktury kolejowej. Całkowita wartość inwestycji infrastrukturalnych w obrębie Portu Gdynia to ponad 4 miliardy złotych.

Ten ostatni będzie mógł obsługiwać promy o długości 240 m i zapewni krótszy czas obsługi, dzięki czemu port zyska nowych armatorów w rozwijającym się segmencie ro-ro.

Budynek terminalu, magazyn oraz galeria pasażerska są już na ukończeniu, obecnie prowadzone są roboty wykończeniowe i instalacyjne wewnątrz. Zakończono roboty konstrukcyjne związane z przebudową Nabrzeża Polskiego oraz rampy ro-ro, do wykonania pozostał montaż wyposażenia – urządzenia odbojowe, cumownicze itp. Konstrukcja estakady najazdowej wraz z nawierzchniami bitumicznymi jest ukończona, prowadzony jest obecnie montaż wyposażenia, wykonywane są nawierzchnie betonowe. Roboty kolejowe zostały całkowicie ukończone, zaś nawierzchnie drogowe placów i parkingów zrealizowano w ok. 90 proc.

ORP „Błyskawica” przejdzie remont

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: