Gdynia podsumowuje śluby w czasie epidemii koronawirusa

Limit gości podczas ceremonii czy zakaz organizacji hucznych wesel – między innymi z takimi ograniczeniami musieli mierzyć się narzeczeni planujący ślub w minionym roku. Nie sprawiło to jednak, że ludzie przestali zawierać małżeństwa. Według statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni w minionym roku „Tak” powiedziało sobie 660 par.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że od marca ubiegłego roku wiele instytucji funkcjonuje na zmienionych zasadach. Również gdyński Urząd Stanu Cywilnego działa w trybie dostosowanym do aktualnych zaleceń sanitarnych. Załatwianie wielu spraw przeniesiono do sieci, a niektóre są realizowane podczas wizyty w magistracie – po wcześniejszym umówieniu.

Zmiany dotknęły również ślubnych ceremonii. Znacznie ograniczono liczbę osób, które mogą towarzyszyć narzeczonym w wejściu w nowy etap życia. Nie przeszkodziło to jednak młodym w powiedzeniu sobie „Tak”. Jak informuje gdyński Urząd Stanu Cywilnego, w ubiegłym roku zawarto łącznie 660 związków małżeńskich459 z nich to śluby cywilne, udzielone przez urzędnika i zawarte właśnie w urzędzie. 201 par zawarło ślub wyznaniowy. Ceremonie te odbywają się w kościele przed obliczem księdza i – podobnie jak te urzędowe – mają skutek cywilny.

Śluby w czasie epidemii

Jak zmieniała się sytuacja z zawieraniem ślubów w gdyńskim USC w trakcie pandemii? Początkowo w ceremonii udział mogli brać jedynie narzeczeni, świadkowie oraz fotograf upamiętniający te jakże ważne dla młodej pary chwile. Stopniowo ograniczenia te były zmniejszane. Do nowożeńców w urzędzie dołączyć mogli ich rodzice, a od 30 maja w uroczystości mogło wziąć udział maksymalnie 10 osób. Zmiany w obostrzeniach, wprowadzone przez rząd 25 lipca, pozwoliły na udział łącznie 18 osób podczas ceremonii ślubnych. Następnie, w związku z wprowadzeniem strefy czerwonej, a następnie kwarantanny narodowej liczba osób mogących uczestniczyć w uroczystości została zmniejszona do 5 osób.

Jak wygląda to obecnie? W ceremonii mogą uczestniczyć jedynie narzeczeni, świadkowie oraz 1 gość lub fotograf ślubny. Obowiązują wszystkie wytyczne sanitarne. Złożenie dokumentów do ślubu cywilnego lub kościelnego jest możliwe po wcześniejszym umówieniu wizyty.

W Tczewie w 2020 r. było więcej ślubów w urzędzie niż w kościele

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: