Spółdzielnia Socjalna Heca dostarczy decyzje podatkowe gdańszczanom

Warte ponad 1,1 mln zł zlecenie na dostawę 150 tysięcy decyzji podatkowych dla mieszkańców Gdańska będzie realizowane przez Spółdzielnię Socjalną Heca. Przedsiębiorstwo społeczne z Tczewa, które działa na rzecz reintegracji osób wykluczonych, wygrało przetarg organizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku.

Takiego zlecenia w historii metropolitalnej ekonomii społecznej jeszcze nie było. Spółdzielnia Socjalna Heca, w ramach której działają Tczewscy Kurierzy Rowerowi i Warsztat na Patencie, wygrała warte ponad 1,1 mln zł zlecenie na dostarczenie 150 tysięcy decyzji podatkowych do mieszkańców Gdańska. Kurierzy mają bogate doświadczenie w obsłudze tego typu zleceń, od kilku lat dostarczają przesyłki z Urzędu Miasta w Tczewie.

Stowarzyszenie szuka chętnych do pracy
Spółdzielnia szuka chętnych do pracy

Spółdzielnia Socjalna Heca jest przedsiębiorstwem społecznym

Misją firmy jest reintegracja społeczna i zawodowa osób narażonych na wykluczenie społeczne – długotrwale bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem, z niepełnosprawnością.  W warunkach wolnorynkowych mogłyby mieć one duży problem ze znalezieniem pracy. Pracując w Kurierach czy Warsztacie, dzięki zdobytemu doświadczeniu i prowadzonej reintegracji, stają się samodzielni na rynku pracy.

Zgodnie z zasadami działania przedsiębiorstw społecznych, zysk firmy przeznaczany jest na cele społeczne. Co zamierza zrobić z nim Heca?

– Chcemy się rozwijać, a to zlecenie jest niesamowitą szansą na spełnienie naszych planów. Chcemy rozbudować nasze dwie marki: Tczewskich Kurierów Rowerowych i Warsztat na Patencie. Planujemy także ruszyć z nowym projektem – związanym z produkcją mebli, ale na razie nie chcemy zdradzać więcej szczegółów – mówi Maksymilian Flemming, ze Spółdzielni Socjalnej Heca.

– Bardzo się cieszę, że Spółdzielnia Socjalna Heca wygrała ten przetarg. Jest to efekt działań prowadzonych przez OMGGS w ramach Komisji ds. Administracji i Finansów, wskazujących samorządom, że podmioty ekonomii społecznej to nie tylko szansa na dobrze wykonane usługi, ale gwarancja tego, że pieniądze zostają w metropolii. Są to przedsiębiorstwa, które współpracują z lokalnymi firmami i zatrudniają mieszkańców swoich miast. Mam nadzieję, że to krok w kierunku tego, aby nasze przedsiębiorstwa społeczne stały się poważnymi graczami na rynku – mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

Heca była jedynym podmiotem, który spełnił wyśrubowane wymagania postawione w przetargu. Żaden z ogólnopolskich operatorów pocztowych nie jest w stanie tak szybko dostarczyć decyzji mieszkańcom, a później zwrotnych potwierdzeń odbioru do urzędu – jak lokalni kurierzy.

Praca dla mieszkańców Gdańska

Doświadczenie Hecy i Tczewskich Kurierów Rowerowych zdobyte m.in. przy obsłudze tego typu zleceń dla Tczewa jest kluczowe, zaś skala przedsięwzięcia – 150 tysięcy listów – wymaga zaangażowania dodatkowych osób.

– Już dziś zachęcamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska, do podjęcia z nami współpracy. Do zadań doręczyciela będzie należało odwiedzenie domostw od godziny 14 do 20 i wręczenie listów z decyzjami podatkowymi, odebranie potwierdzenia odbioru i dostarczenie go do naszej dyspozytorni. Jeśli kogoś nie zastaniemy – zostawiamy awizo, zaś list z decyzją będzie do odbioru w punkcie awizacyjnym, do którego doręczciel przekaże niedoręczone przesyłki. Wymagamy pełnoletności, odpowiedzialności i chęci do działania. Zależy nam na osobach zaangażowanych i dokładnych, muszą zwracać dużą uwagę np. na zwrotne potwierdzenia odbioru, które muszą być prawidłowo wypełnione. Tego wszystkiego nauczymy na szkoleniu. Oferujemy oczywiście zabezpieczenie w środki ochrony osobistej i wynagrodzenie w wysokości 22 zł brutto za godzinę. Mamy też pracę w naszej dyspozytorni, przy sortowaniu i nadawaniu przesyłek. W tym miejscu oferujemy 25 zł brutto za godzinę pracy – mówi Paulina Kremer z Hecy.

Urzędnicy z Gdyni nie dorobią. Decyzje podatkowe wysłane zostaną pocztą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: