7,4 mln zł na zabytkowy kompleks w Waplewie Wielkim

Kolejny budynek zespołu pałacowo-parkowego w Waplewie Wielkim doczeka się remontu. Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało pożyczkę na konserwację i rewaloryzację zabytkowej powozowni.

Umowa została podpisana 15 stycznia 2021 r. pomiędzy dyrektorem muzeum Jackiem Friedrichem a prezesem Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sławomirem Koprowskim. W wydarzeniu uczestniczyli także marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski.

Jaki jest zakres planowanych prac? W ramach drugiego etapu prac prowadzonych w Waplewie Wielkim planowana jest kompleksowa konserwacja i rewaloryzacja budynku zabytkowej powozowni.

– Ta inwestycja pokazuje jak ważna dla samorządu województwa jest historia naszego regionu i kraju. Kompleks w Waplewie Wielkim pełni ważne zadanie przypominania o misji jaką pełnił polski dwór. Mamy nadzieję, że dzięki tej pożyczce będzie ono jeszcze skuteczniej realizowane – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Nowe miejsce dla wystaw i konferencji

Projekt przewiduje utworzenie w powozowni przestrzeni, w których będzie można organizować wystawy i konferencje, jak również adaptację części jej pomieszczeń na magazyny. Wartość pożyczki udzielonej na ten cel z Pomorskiego Funduszu Rozwoju to kwota 7,4 mln zł.

– Pomoc jaką otrzymuje muzeum jest bardzo cenna. Zespół pałacowo-parkowy w Waplewie Wielkim to obiekt wymagających ogromnych nakładów finansowych – mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Do tej pory udało się odnowić pałac, ale jest jeszcze wiele zabudowań wokół pałacu, które wymagają podjęcia działań ratunkowych ze względu na stan ich zachowania i zagrożenie zniszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: