Odroczono proces ws. uszkodzenia pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego

Sąd Rejonowy w Gdańsku odroczył we wtorek proces trzech mieszkańców Warszawy. Oskarżeni o znieważenie i uszkodzenie dwa lata temu pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego będą musieli pojawić się w sądzie 1 marca.

Przyczyną odroczenia rozpoczęcia procesu były kwestie proceduralne. Na sali rozpraw nie było bowiem dwóch członków społecznego komitetu budowy pomnika ks. Henryka Jankowskiego, w tym posła Koalicji Obywatelskiej Jerzego Borowczaka, występujących w sprawie jako pokrzywdzeni.

Wydarzenia z 2019 roku

Przypomnijmy, że do obalenia monumentu, stojącego nieopodal kościoła św. Brygidy w Gdańsku, doszło w nocy z 20 na 21 lutego 2019 r.

Michał Wojcieszczuk, Rafał Suszek i Konrad Korzeniowski przyczepili do pomnika linę i przewrócili go na przygotowane wcześniej opony samochodowe.  Mężczyźni ułożyli na figurze duchownego strój ministranta i dziecięcą bieliznę, jako symbole osób nieletnich, które miał molestować seksualnie zmarły w 2010 r. wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy. Sama postać kapłana nie uległa uszkodzeniu, zniszczono jednak mocowanie postumentu.

Nagranie w sieci, sprawcy nie przyznają się do winy

Mężczyźni zadzwonili też na policję informując o dokonaniu czynu. Nagranie filmowe z tego zdarzenia udostępnił na portalu społecznościowym dziennikarz Tomasz Sekielski.

W trakcie śledztwa mężczyźni nie przyznali się do zarzutów. Odmówili też złożenia wyjaśnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: