Polska na czele pod względem wzrostu cen za mieszkania

Eurostat zaprezentował dane dotyczące cen na rynku nieruchomości w III kwartale 2020 r. Co z nich wynika? Mimo pandemii ceny mieszkań w Polsce rosły niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej.

Eurostat wyliczył, że w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. mieszkania w Polsce zdrożały o 7,9 proc. Pod tym względem wyprzedził nas jedynie Luksemburg (11 proc.). Dane Eurostatu pokazują również, jak ceny mieszkań zmieniły się w latach 2015–2020. W tym okresie w Polsce nastąpił wzrost na poziomie 37 proc., ale np. na Węgrzech było to aż 80 proc. Natomiast średnia unijna wyniosła 27 proc.

Zdaniem serwisu Expander za ten wynik odpowiada przed wszystkim bardzo silny wzrost cen mieszkań (+10,6 proc.) na rynku wtórnym.

Gdańsk zainwestuje w budynki przy dworcu głównym. Powstanie m.in. hostel

Drugi ważny czynnik to niskie stopy procentowe, które sprawiają, że kredyty hipoteczne stały się najtańsze w historii. Średnie oprocentowanie spadło z 4,4 proc. (w grudniu 2019 r.) do niespełna 3 proc. (w listopadzie 2020 r.).

Według wyliczeń Expandera, rata kredytu w wysokości 300 000 zł na 25 lat spadła z 1649 zł do 1415 zł. W komentarzu napisano, że „znacznie niższe raty kredytowe skusiły do zakupów tych, którzy akurat nie ucierpieli finansowo z powodu pandemii”

Siedem osób oskarżonych za lichwę mieszkaniową w Trójmieście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: