Ogromne opóźnienie na budowie Wiaduktu Biskupia Górka

Wiadukt Biskupia Górka miał być otwarty w lipcu 2019 roku. Tymczasem dwiema nitkami nowego obiektu kierowcy pojadą pod koniec stycznia 2021 r. Co ważne, wciąż nie będzie to koniec prac. Planowany termin zakończenia realizacji to III kwartał  2021 r.

W grudniu ubiegłego roku rozpoczęły się przygotowania mające na celu udostępnienie przejazdu przez Wiadukt Biskupia Górka. Obie nitki obiektu przeszły próby obciążeniowe. Próby przeprowadzono również na mostku nad Kanałem Raduni i estakadach dojazdowych do wiaduktu.

– Testy wypadły pomyślnie, co umożliwiło nam rozpoczęcie procedury uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu, koniecznej do uruchomienia ruchu na wiadukcie. Dokumenty zostały złożone do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdańsku celem pozyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego. Na obiekcie odbyła się także obowiązkowa kontrola WINB i zakładamy, że wszelkie formalności umożliwiające otwarcie drugiej nitki powinny zakończyć się w najbliższych dniach – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Na piątek, 29 stycznia planowane jest otwarcie ruchu na drugiej nitce Wiaduktu Biskupia Górka. Z przyczyn technicznych nastąpi to przed popołudniowym szczytem komunikacyjnym. Udostępnienie drugiej nitki wiaduktu wymaga przeprogramowania sygnalizacji świetlnej. Proces ten rozpocznie się po porannym szczycie komunikacyjnym około godz. 9.00 i zakończy przed popołudniowym szczytem około godz. 15.00.  Dzięki temu w piątkowe popołudnie ruch w kierunku Pruszcza Gdańskiego odbywać się będzie nowo otwartym wiaduktem, a ruch w kierunku Gdańska prowadzony będzie prawą nitką wiaduktu, po której obecnie poruszają się samochody w obu kierunkach.

Planowana organizacja ruchu (mat. prasowe)
Planowana organizacja ruchu (mat. prasowe)

Nie będzie pełnej przepustowości

Co ważne, na każdej nitce wiaduktu otwarte zostaną dwa z trzech pasów ruchu. Docelowe pasy przeznaczone na buspas będą jeszcze wyłączone z ruchu. Podyktowane jest to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracownikom budowy jak i przejeżdżającym przez wiadukt kierowcom. Z tego również powodu nowa nitka wiaduktu w kierunku Pruszcza Gdańskiego, nie będzie jeszcze dostępna dla rowerzystów. Udostępniony zostanie także przejazd przez mostek nad kanałem Raduni w ul. Zaroślak – na wysokości stacji paliw. Zmieni się także lokalizacja przystanku autobusowego w pobliżu skrzyżowania z ul. Toruńską, który zostanie przesunięty o ok. 50 m  w kierunku Pruszcza Gdańskiego.

Jeśli dalsze prace drogowe prowadzone będą zgodnie z planem, w pełnym zakresie wiadukt Biskupia Górka zostanie otwarty w II kw. 2021 roku, na kiedy to planowane jest również udostępnienie przejazdu przez most nad Kanałem Raduni w kierunku ul. Zaroślak.

Wiosną sukcesywnie udostępnione będą również pozostałe przebudowywane w ramach inwestycji odcinki drogowe, a zakończenie realizacji całego układu drogowego wraz z parkingiem nastąpi w połowie roku.

Inwestycja jest ważnym etapem przebudowy Traktu św. Wojciecha, elementem docelowego układu drogowego w ciągu DK91 dochodzącej do portu morskiego (Nowego Portu) i łączącej Pomorze z południem kraju. Głównym wykonawcą robót jest firma Budimex S.A., z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Prace na budowie zakończą się w połowie 2021 roku, a ich koszt to ok. 165 mln złotych. Inwestycja dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: