Gdańsk szykuje się do 29. finału WOŚP

Finał z głową – to hasło przewodnie zbiórki WOŚP, która odbędzie się w niedzielę 31 stycznia w Gdańsku. Tym razem zebrane pieniądze pomogą w zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Choć trwająca pandemia uniemożliwia przeprowadzenie dużych imprez i większość aktywności przeniosła się do internetu, to w Gdańsku nie zabraknie ciekawych wydarzeń.

Każdego roku finałom WOŚP towarzyszą rozmaite wydarzenia, w których uczestniczy tysiące ludzi. Nieodłącznym elementem tego święta od samego początku były koncerty – od tych małych, odbywających się w kameralnych salach po wielkie, gromadzące tysiące ludzi koncerty plenerowe. Tegoroczny finał z oczywistych przyczyn, w swoim programie nie może mieć dużych koncertów, co nie oznacza, że w niedzielę, 31 stycznia zabraknie atrakcji. Choć skromniejsze to będzie ich całkiem sporo. W tym roku świętujemy pod hasłem Finał z głową, a zatem zdrowy rozsądek, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, a także troska o zdrowie własne i innych to naczelne zasady które powinny przyświecać wszystkim uczestnikom 29 finału WOŚP.

Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że w tym roku organizatorzy finału, duży nacisk położyli na licytacje, które są przeprowadzane za pośrednictwem internetu. Pojawią się też e-skarbonki, czyli wirtualne puszki, które umożliwią wspieranie WOŚP poprzez płatności elektroniczne.

Gdański finał – przede wszystkim bezpieczeństwo 

– W tym roku 29 finał WOŚP w Gdańsku wspiera 8 sztabów, do których zarejestrowało się ponad 800 wolontariuszy. W tym roku w pakietach dla nich znajdują się również maseczki ochronne. Gdyż jest dla nas bardzo ważne bezpieczeństwo zarówno kwestujących jak i osób, które będą wspierać WOŚP datkami – podkreślał Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Organizatorzy jako priorytet postawili sobie bezpieczeństwo kwestujących oraz wszystkich uczestników finału. Wolontariusze, oprócz standardowego pakietu czyli puszek, identyfikatorów i naklejek z serduszkami WOŚP, będą też wyposażeni w maseczki. Grupa CIECH, jeden z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, postanowił wesprzeć akcję i przekazać 250 tys. najwyższej jakości certyfikowanych maseczek ochronnych klasy FFP2, zgodnych ze standardem europejskim EN 149:2001 oraz posiadających atest Polskiego Zakładu Higieny. Jak co roku nad bezpieczeństwem wolontariuszy, kwestujących i tych wszystkich, którzy będą wspierali WOŚP i brali udział w imprezach odbywających się w tym dniu na terenie Gdańska będą czuwali policjanci i strażnicy miejscy. Na ulicach pojawi się więcej patroli.

e-skarbonki i Iluminacje  

Choć w całym Gdańsku będzie można spotkać wielu kwestujących wolontariuszy, w różnych miejscach w mieście pojawią się też specjalne e-skarbonki. E-skarbonka to „wirtualne puszki”, dzięki którym kwestujący mogą zbierać datki na rzecz WOŚP w internecie, a darczyńcy mogą się do takiej zbiórki przyłączyć. Jedna z takich puszek stanie przez Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza. E- puszka będzie zainstalowana na wyjątkowej podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Puszka będzie miała umieszczony panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu. Rozświetlona puszka będzie miała 3 m wysokości i ponad 1,5 m szerokości. To nie jedyna iluminacja, nawiązująca do akcji Jurka Owsiaka, która zostanie zaprezentowana tego dnia w Gdańsku. Tuż obok budynku Nowego Ratusza, przy ulicy Wały Jagiellońskie stanie ogromnych rozmiarów, rozświetlone serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Instalacja będzie wysoka na 3,35 m, a jej szerokość przekroczy 3 m. Obiekty będą stały do poniedziałku, 1 lutego. Do tego czasu też działać będzie e-skarbonka WOŚP.

e-skarbonka RCWG: https://bit.ly/39Wyayz

Co można zlicytować na WOŚP z Aleksandrą Dulkiewicz?

Licytacje 

Sztab WOŚP przy Regionalnym Centrum Wolontariatu uruchamił 87 licytacji.

– Na nasz apel odpowiedziało wiele instytucji, firm i osób prywatnych. Wszystkim z całego serca dziękujemy – mówił  Dawid Jastrzębski.

Wśród tegorocznych darów znajdują się m.in.: figura świątka wyrzeźbiona przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego pana prof. Piotra Stepnowskiego, Srebrna moneta „Miecz Przeznaczenia” z serii „Wiedźmin” wraz z autografem Wojciecha Tremiszewskiego, weekendowa przejażdżka dowolnym modelem Volvo oraz broszka i wspólny trening tenisa przekazane przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Fani sportu mogą licytować m.in.: plastron żużlowy śp. Zenona Plecha, koszulkę z podpisem Marcina Gortata, piłkę z podpisami piłkarzy Lechii Gdańsk, piłkę do siatkówki z podpisami męskiej drużyny Trefla Gdańsk i wiele innych. Znajdą się również licytacje dla miłośników morza: rejs naukowy statkiem badawczym Oceanograf, czy pamiątkowy fragment planki jachtu STS Generał Zaruski.

Uruchomienie aukcji nastąpiło w sobotę, 23 stycznia o godzinie 12.00 na stronie: https://allegro.pl/uzytkownik/gdanskdlawosp

Przygotowania do WOŚP w Gdańsku (fot. Piotr Połoczański/gdansk.pl)
Przygotowania do WOŚP w Gdańsku (fot. Piotr Połoczański/gdansk.pl)

Wielka ściskawa samochodowa 

Inicjatywa pod tajemniczo brzmiącą nazwą Ściskawa została zapoczątkowana dwa lata temu. Wtedy, ze stojących obok siebie osób powstało ogromne serce. W tym roku akcja zostanie powtórzona, ale w zupełnie innej formule. Tegoroczna ściskawa skierowana jest do wszystkich zmotoryzowanych.

Razem ze Stadionem w Letnicy, który udostępnia parking uczestnicy stworzą mobilną ściskawę! Samochody, które pojawią się w niedzielę, 31 stycznia przed stadionem, pokierowane zostaną w taki sposób, by ułożyć serce. Efekt akcji zostanie uwieczniony na zdjęciu zrobionym z lotu ptaka – mówi Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.

Za kierowanie ruchem i ustawianie samochodów odpowiedzialni będą wolontariusze. Całość akcji będzie odbywać się z zachowaniem ściśle określonych zasad bezpieczeństwa. Obowiązuje całkowity zasad wychodzenia z samochodów. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy w niedzielę, 31 stycznia o godz.12.00 na parking P4 Arena Gdańsk przy ul .Pokoleń Lechii Gdańsk.

Gdańskie Autobusy i Tramwaje grają dla Orkiestry 

Historyczne pojazdy na trasach, a w nich kwestujący wolontariusze oraz aukcje – jak co roku Gdańskie Autobusy i Tramwaje wraz z Pomorskim Stowarzyszeniem Sympatyków Transportu Miejskiego zagrają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 31 stycznia w trasę wyruszą dwa tramwaje z historycznej floty GAiT: 102Na i 105N oraz kultowy autobus Ikarus. Na pokładzie każdego z pojazdów wolontariusze ze sztabu Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego kwestować będą na rzecz WOŚP. Każdy pasażer będzie mógł włączyć się w WOŚP przekazując na liniach datki na rzecz Fundacji. Wszystkie przejazdy specjalnymi dedykowanymi akcji liniami są bezpłatne.

W dniu finału Orkiestry, tramwaje: 102Na oraz 105N spotkać będzie można na trasie: Siedlce – Dworzec Główny – Opera Bałtycka – Jaśkowa Dolina – Strzyża PKM – Oliwa Pętla (linia 29S). Zabytkowy Ikarus kursował będzie na trasie: Oliwa Pętla – Cystersów – Bobrowa – Sopot Reja (linia 29A). Z Sopotu pasażerowie będą mogli dojechać trolejbusem do Dworca Głównego w Gdyni.

Rozkłady jazdy linii dedykowanych WOŚP udostępnione będą przed wydarzeniem na stronie Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego.

Inne atrakcje  

Jedną z atrakcji tegorocznego finału będzie oświetlony wóz strażacki, który był częścią zeszłorocznego miasteczka WOŚP. Pojazd odwiedzi kilka gdańskich dzielnic, warto więc wypatrywać go ze swoich okien, bo prezentuje się niezwykle okazale.

Największy gdański sztab przy Regionalnym Centrum Wolontariatu oraz Stowarzyszenie Miłośników E-sportu Kamar organizują w tym roku charytatywny Turniej e-sportowy w FIFA 21. Turniej odbędzie się w niedzielę, 31 stycznia o godzinie 12.00. Każdy, kto chce wziąć udział w turnieju musi mieć własną konsolę oraz grę. Konieczne jest też opłacenie wpisowego. Zainteresowani tematem będą zapewne fani piłki nożnej, tym bardziej, że w wydarzeniu udział wezmą także piłkarze Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: