Więcej trolejbusów na trasie z Gdyni do Sopotu

Trolejbusy zdominują obsługę linii 181, która łączy Kacze Buki z Sopotem. Od 1 lutego staną się one podstawowym środkiem transportu publicznego na tej trasie. To kolejny krok w procesie elektryfikacji linii 181. Trolejbusy są cichsze niż również eksploatowane na tej linii autobusy spalinowe, a przede wszystkim ekologiczne i bardziej przyjazne środowisku. Korzystają na tym pasażerowie, bo poprawia się komfort podróżowania. Autobusy będą wykorzystywane uzupełniająco – w dni powszednie w godzinach szczytu przewozowego i wieczorami.

Kiedyś linię 181 obsługiwały tylko autobusy. Zaczęło się to zmieniać od kwietnia 2019 roku. Wtedy na trasę tej linii trafił pierwszy nowoczesny, przegubowy trolejbus Solaris Trollino 18 wyposażony w baterie akumulatorowe, które pozwalają na pokonanie nawet 40 kilometrów poza zasięgiem sieci trakcyjnej. To był swego rodzaju test, który miał pokazać, jak sprawdzi się to rozwiązanie. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Teraz trolejbusy będą podstawowym środkiem transportu publicznego łączącym Dąbrowę, Wielki Kack i Karwiny z Sopotem.

Linia 181 funkcjonuje na mocy porozumienia międzygminnego zawartego przez Gdynię i Sopot. Od lat współpracujemy i stawiamy na ekologiczny transport zbiorowy. Trolejbusy zasilane bateriami, które obsługują trasę łączącą Kacze Buki z Sopotem, mają szereg zalet. Są zeroemisyjne, bardziej przyjazne dla środowiska, bo nie emitują spalin. Zapewniają też lepszy komfort podróży, ponieważ są cichsze. Poziom emitowanego przez nie hałasu jest kilkukrotnie niższy od hałasu generowanego przez silniki spalinowe autobusów. Stąd decyzja, żeby na linii 181 autobusy systematycznie zastępować trolejbusami – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Od 1 lutego udział trolejbusów w obsłudze linii 181 wzrośnie przeciętnie z 34 do 57 procent. Według nowego rozkładu jazdy w dni powszednie trolejbusy zdominują obsługę linii pomiędzy godzinami szczytów przewozowych. Z kolei w okresie szczytów przewozowych oraz wieczorami uzupełniająco będą eksploatowane także autobusy. W soboty oraz niedziele i święta zmiana będzie jeszcze bardziej widoczna, ponieważ wszystkie kursy linii 181 będą wykonywane wyłącznie nowoczesnymi trolejbusami.

Wszystkie trolejbusy, które kursują na linii 181, to najnowsze pojazdy przegubowe wyposażone w baterie akumulatorowe pozwalające pokonać część trasy, a konkretnie górzysty i kręty odcinek ul. Sopockiej w Gdyni oraz ul. Malczewskiego w Sopocie, bez sieci trakcyjnej. Co ciekawe, baterie ładują się podczas jazdy m.in. dzięki rekuperacji, czyli odzyskiwaniu energii z hamowania.

Konferencje i występy w mediach. Tym zajmuje się Jacek Karnowski?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: