Superjacht opuścił stocznię w Gdyni

Gdyńską stocznię Damen Shipyards opuścił pierwszy superjacht nowego typu Amels 60 z hybrydowym napędem. Jednostka wypłynęła do Holandii z częściowym wyposażeniem.

Jego kadłub i część wyposażenia powstały w Gdyni, a już wkrótce będzie pływającym symbolem luksusu. Na razie cieszy oko charakterystycznymi liniami i kształtami, które od razu przywodzą na myśl kosztowny wypoczynek wśród morskiej bryzy i szumu fal na ciepłych akwenach. W ostatni weekend z gdyńskiego portu do Holandii wypłynął pierwszy 60-metrowy superjacht nowego typu, nad którym pracowała stocznia Damen Shipyards Gdynia.

Jak informuje branżowy PortalMorski.pl, to jednostka o oznaczeniu Amels 6001, która jest częściowo wyposażonym kadłubem z nadbudówką jachtu nowego typu Amels 60. Sam projekt tego modelu został zaprezentowany w 2019 roku. Jego zewnętrzną bryłę dla holenderskiego Damen Yachting zaprojektowało studio Espen Øino, a koncepcję wystroju wnętrz – Studio Indigo.

Superjacht opuszcza Gdynię (mat. prasowe Damen Shipyards Gdynia)
Superjacht opuszcza Gdynię (mat. prasowe Damen Shipyards Gdynia)

Napęd hybrydowy

Superjacht, który zbudowano w Gdyni będzie napędzany napędem hybrydowym – w trybie elektrycznym zagwarantuje stuprocentową zeroemisyjność. Przy standardowym trybie zastosowano z kolei nowe rozwiązania, które znacznie ograniczą emisję gazów. Jego wyróżnikiem jest duża powierzchnia pokładów zewnętrznych, która sięga prawie 500 m2. Jednostka pomieści do 12 gości i 13 członków załogi. Na najwyższym, ponad 160-metrowym pokładzie znajdzie się m.in. jacuzzi dla sześciu osób.

Symbolem luksusu będzie też schowany na pokładzie dziobowym 9-metrowy tender (mniejsza łódź motorowa) i tender roboczo-ratowniczy dla załogi. Dodatkowo na pokładzie superjachtu będą mogły też lądować śmigłowce o masie do 3 ton. Jednostka będzie w stanie płynąć z prędkością do 15,5 węzła.

PSV Coey Viking gotowy. Statek wesprze przemysł wydobywczy

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: