Drogie oferty w przetargu na opracowanie projektów budowy trasy GPW

W przetargu na opracowanie projektu Nowej Politechnicznej wpłynęły dwie oferty, które są obecnie analizowane. Przewyższają one budżet na opracowanie projektu, który wyniósł niecałe 1,6 mln złotych.

Oferty w przetargu poznaliśmy we wtorek, 26 stycznia. Na opracowanie projektu Nowej Politechnicznej zabezpieczono w budżecie 1,6 mln złotych. Wpłynęły dwie oferty, które są obecnie analizowane.

  • Konsorcjum firm, lider: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. – 4 880 640 zł
  • Mosty Katowice S.A. – 8 188 000 zł

Trasa tramwajowa Gdańsk Południe – Wrzeszcz (nazywana także Nową Politechniczną) to nowa linia, która docelowo ma połączyć górny i dolny taras Gdańska. Trasa drogi częściowo przebiegać będzie nowym śladem (przez tereny obecnie niezagospodarowane) jak i w śladzie istniejących dróg, które zostaną przebudowane i dostosowane do wymogów projektowanej drogi i trasy tramwajowej.

W pasie Nowej Politechnicznej zaprojektowana zostanie dwutorowa linia tramwajowa, która rozpoczynać się będzie od skrzyżowania Jaśkowa Dolina z ul. Rakoczego dalej ulicami Jaśkowa Dolina i Wileńską. Projekt uwzględni poprowadzenie tramwaju 350-metrowym tunelem wzdłuż  ul. Wileńskiej, w okolicy ul. Migowskiej i Morenowej. Według założeń koncepcyjnych, tramwaj ma biec dalej obok ul. Sobieskiego i  nieistniejącą jeszcze ul. Nową Politechniczną. W al. Grunwaldzką tramwaj ma włączyć się z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Projektant ma uwzględnić możliwość etapowania inwestycji.

Dwa warianty trasy GPW - miasto chce realizować fioletowy (mat BRG)
Dwa warianty trasy GPW – miasto chce realizować fioletowy (mat BRG)

To nie tylko trasa tramwajowa

Projekt trasy Gdańsk Południe – Wrzeszcz będzie uwzględniać nie tylko linię tramwajową, ale także drogi i trasy rowerowej. Aby umożliwić poprowadzenie tramwaju nową trasą dokumentacja zawierać będzie m.in. przebudowę Jaśkowej Doliny, kilometrowego odcinka ul. Wileńskiej czy ul. Do Studzienki. Inwestycja wymusi także kompleksową przebudowę sieci podziemnych, w tym przebudowę kanalizacji deszczowej i systemu odwodnienia. Dokumentacja ma być gotowa do końca 2022 r.

Projekt Nowej Politechnicznej powstanie na podstawie koncepcji przygotowanej przez spółkę Mosty Katowice. Według umowy projektanci tej firmy mieli również opracować dokumentację projektową. Z uwagi na przedłużające się uzgodnienia koncepcji umowa ze spółką została rozwiązana, w związku z czym konieczne było ogłoszenie nowego przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: