Policja zabezpieczy zbiórki w czasie WOŚP

Policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem wolontariuszy, kwestujących i tych wszystkich, którzy będą wspierali WOŚP. W tym roku z powodu pandemii finał będzie odbywał się głównie online, bez plenerowych licytacji i koncertów, ale wciąż z kwestującymi na ulicach wolontariuszami. Przypominamy o tym, że w przypadku gdy będziemy świadkami sytuacji wymagającej interwencji policjantów, alarmujmy ich, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 112.

Ponadto policjanci z komendy miejskiej są w stałym kontakcie z szefem Gdańskiego Centrum Wolontariatu- organizatorem 29 Finału WOŚP, szefami poszczególnych sztabów dzięki temu na bieżąco wymieniane są informacje, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo uczestników Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy.

W tym roku policjanci z powodu panującej pandemii nie mogli spotkać się tak jak co roku w przeddzień finału WOŚP w Europejskim Centrum Solidarności z wolontariuszami, którzy będą kwestować w Gdańsku i porozmawiać z nimi o zagrożeniach i sposobach ich unikania, a także o tym, jak mają się zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych.

Pomimo tego policjanci nie pozostawili wolontariuszy bez pomocy. Funkcjonariusze przygotowali materiał wideo z instruktarzem, w którym edukują wolontariuszy jak zadbać o bezpieczeństwo osobiste podczas kwestowania. Każdy wolontariusz otrzyma również ulotkę z adresami gdańskich komisariatów i bezpośrednich numerów telefonów do oficerów dyżurnych.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator imienny ze zdjęciem, który musi zawierać m.in. numer zbiórki, hologram, pieczątkę, adres wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
  • Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją (numer telefonu alarmowego 112) lub strażą miejską (numer telefonu alarmowego 986).

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Przygotowania do WOŚP w Gdańsku (fot. Piotr Połoczański/gdansk.pl)
Przygotowania do WOŚP w Gdańsku (fot. Piotr Połoczański/gdansk.pl)

Porady dla wolontariuszy

  • Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach: głównych ciągach komunikacyjnych; miejscach dobrze oświetlonych miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejscach objętych monitoringiem kamer itp.
  • Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach,
  • Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe, opiekę osób dorosłych.
  • Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali, zwracajcie się o pomoc do Policji (numer telefonu alarmowego 112) lub straży miejskiej (numer telefonu alarmowego 986).

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!

Gdańsk szykuje się do 29. finału WOŚP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: