Ważne zmiany w 500+. Od lutego można składać wnioski o świadczenie

Już 1 lutego rusza nabór wniosków elektronicznych o świadczenie 500+. Dokumenty będzie można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wnioski papierowe będą przyjmowane od 1 kwietnia.

Przypomnijmy, że świadczenie 500+ to 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez dodatkowych warunków, a co najważniejsze, bez względu na dochody osiągane przez rodziców. Zasady ubiegania się o 500+ są większości rodzicom i opiekunom doskonale znane, a wypełnienie formularza jest bardzo proste. Wystarczy podać dane rodzica lub opiekuna oraz dane dzieci, na które składany jest wniosek o świadczenie.

Nowością jest natomiast  termin składania wniosków. W poprzednich latach okres składania dokumentów rozpoczynał się 1 lipca. Od 2021 roku wnioski przyjmowane będą od 1 lutego. Przez pierwsze dwa miesiące będzie można składać tylko wnioski elektroniczne. Dokumenty w formie papierowej przyjmowane będą od 1 kwietnia. Jednak warto jak najszybciej złożyć wniosek on-line, ponieważ dostarczenie dokumentów do końca kwietnia daje gwarancję zachowania ciągłości wypłat.

Należy pamiętać, że wniosek o 500+ składa się raz w roku. Świadczenie przyznawane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski elektroniczne – od 1 lutego

Podobnie jak w poprzednich latach wnioski w formie elektronicznej będzie można składać za pośrednictwem:

Wnioski on-line stanowią zdecydowaną większość wniosków o 500+. W 2019 roku 87% wniosków o świadczenie wychowawcze zostało złożonych przez internet. Skorzystanie z formy on-line ma wiele zalet – wniosek można złożyć szybko, w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności osobistej wizyty w Gdańskim Centrum Świadczeń. Możliwość zdalnego załatwienia sprawy jest bardzo istotna, ponieważ zagrożenie zarażenia koronawisurem jest ciągle aktualne.

Papierowe wnioski będzie można składać od 1 kwietnia w wyznaczonych przez gminy miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: