Były wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej „Morena” z zarzutami

Henryk T. – były wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej „Morena” usłyszał dzisiaj zarzuty. Zdaniem śledczych spowodował zdarzenie będące podstawą wypłaty nienależnego odszkodowania oraz oszustwa na kwotę 226 tysięcy złotych, co stanowi mienie znacznej wartości.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi wielowątkowe śledztwo w sprawie nieprawidłowości w gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Morena. Materiał dowodowy zgromadzony w wątku dotyczącym wyłudzenia odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej dał podstawy do zatrzymania i ogłoszenia zarzutów byłemu wiceprezesowi Spółdzielni Henrykowi T.

W środę w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku usłyszał on zarzut spowodowania zdarzeń będących podstawą wypłaty nienależnego odszkodowania oraz oszustwa na kwotę 226 tysięcy złotych, co stanowi mienie znacznej wartości. Mając na uwadze konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpi do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Przestępstwo mu zarzucone zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Według Płażyńskiego radny PiS Piotr Gierszewski cenzurował Radio Gdańsk

Wiceprezes zlecał dewastację klatek schodowych w budynkach spółdzielni

Jak ustalono w toku postępowania Henryk T. pełniąc funkcję wiceprezesa spółdzielni zlecał innym osobom powodowanie zdarzeń stanowiących podstawę do wypłaty odszkodowań. Osoby te na jego polecenie dokonywały uszkodzeń ścian klatek schodowych w należących do spółdzielni blokach. Następnie podejrzany zgłaszał szkody wprowadzając w błąd ubezpieczyciela co do okoliczności ich
powstania, wyłudzając w ten sposób nienależne odszkodowanie.

Oprócz Henryka T. zarzut oszustwa ubezpieczeniowego usłyszała również jedna ze współdziałających z nim osób.

Inne wątki sprawy

Prokuratorzy gromadzą materiał dowodowy w pozostałych wątkach sprawy dotyczących m.in. działania na szkodę spółdzielni poprzez nadużycie uprawnień przez członków jej zarządu i Rady Nadzorczej, w tym poprzez zawyżanie kosztów prac remontowych, przekazywanie w najem i zbywanie nieruchomości pozostających w zasobach spółdzielni bez przeprowadzania postępowania przetargowego, zawieranie niekorzystnych umów dzierżawy i posługiwania się podrobionymi dokumentami.

Postępowanie w tej sprawie przejęła w październiku 2020 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku po analizie szeregu postępowań prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku dotyczących nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej Morena. Śledztwo objęte jest nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: