Były wiceprezes SM Morena Henryk T. nie trafi do aresztu

Nie będzie tymczasowego aresztowania byłego wiceprezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Morena Henryka T. Tak zdecydował Sąd Rejonowy w Gdańsku. Henryk T. który jest podejrzany o wyłudzenie odszkodowania i oszustwa na kwotę 226 tys. zł. Mężczyzna jest pod dozorem policji i ma zakaz obejmowania kierowniczych stanowisk.

Śledczy mają zaskarżyć decyzję gdańskiego sądu, bo uważają, że mężczyzna powinien zostać tymczasowo aresztowany. Prokuratura argumentuje to wysoką karą – 10 lat pozbawienia wolności – i obawą matactwa. Śledztwo jest wielowątkowe i nadal się toczy.

Wiceprezes zlecał dewastację klatek schodowych w budynkach spółdzielni

Jak ustalono w toku postępowania Henryk T. pełniąc funkcję wiceprezesa spółdzielni zlecał innym osobom powodowanie zdarzeń stanowiących podstawę do wypłaty odszkodowań. Osoby te na jego polecenie dokonywały uszkodzeń ścian klatek schodowych w należących do spółdzielni blokach. Następnie podejrzany zgłaszał szkody wprowadzając w błąd ubezpieczyciela co do okoliczności ich
powstania, wyłudzając w ten sposób nienależne odszkodowanie.

Oprócz Henryka T. zarzut oszustwa ubezpieczeniowego usłyszała również jedna ze współdziałających z nim osób.

Były wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej „Morena” z zarzutami

Inne wątki sprawy

Prokuratorzy gromadzą materiał dowodowy w pozostałych wątkach sprawy dotyczących m.in. działania na szkodę spółdzielni poprzez nadużycie uprawnień przez członków jej zarządu i Rady Nadzorczej, w tym poprzez zawyżanie kosztów prac remontowych, przekazywanie w najem i zbywanie nieruchomości pozostających w zasobach spółdzielni bez przeprowadzania postępowania przetargowego, zawieranie niekorzystnych umów dzierżawy i posługiwania się podrobionymi dokumentami.

Postępowanie w tej sprawie przejęła w październiku 2020 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku po analizie szeregu postępowań prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku dotyczących nieprawidłowości w Spółdzielni Mieszkaniowej Morena. Śledztwo objęte jest nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: