Pociągiem z Pragi nad Bałtyk. Rosną szanse na atrakcyjne połączenie

České dráhy planują wydzierżawienie lokomotyw, które mają obsługiwać połączenia ze stolicy Czech nad Bałtyk. Jeśli plany Czechów się powiodą, już w przyszłym roku zimą z Pomorza pojedziemy do malowniczej Pragi.

Koleje czeskie, czyli ČD (České dráhy) chcą wydzierżawić trzynaście lokomotyw „Vectron”, które mają obsługiwać połączenia do Polski i na Słowację. Docelowo Czesi myślą o uruchomienie połączenia z Pragi przez Wrocław do Gdyni. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, pociągi ruszą na tej trasie już w grudniu 2022 roku. Do informacji dotarł portal nakolei.pl.

Obecnie trwają rozmowy z PKP Intercity i Ministerstwem Infrastruktury.

– Czeskie koleje muszą wymienić starsze lokomotywy, które nie są ekonomiczne  i przestawić się na inny system napięcia ze względu na trwającą konwersję sieci trakcyjnej – informuje na portalu Zdopravy.cz Vanda Rajnochová, rzeczniczka ČD.

Nowe Vectrony mają pojechać z Pragi do Vsetin i Luhačovice oraz na planowanej linii z Pragi do Gdyni. W przetargu bierze udział sześć firm. Koleje czeskie będą mogły wykupić lokomotywy na własność po roku dzierżawy.

– Po dopełnieniu wszelkich formalności podpiszemy umowę ze zwycięskim podmiotem. Założenie jest takie, że to nastąpi do końca lutego. W razie potrzeby możemy kupić lokomotywy najwcześniej po roku – dodaje Rajnochová.

Zobacz na filmie jak powstaje przekop Mierzei Wiślanej 📹

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: