Lotos wsparł zakup aparatury do chirurgii kręgosłupa w gdańskim szpitalu

Oddział Neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku wzbogacił się o specjalistyczną aparaturę do endoskopowej chirurgii kręgosłupa. Urządzenie umożliwiające wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych, którego zakup wsparła Fundacja LOTOS.

Dzięki zastosowaniu endoskopowej metody chirurgii kręgosłupa, pacjent szybciej przechodzi przez proces gojenia i rehabilitacji. Takie zabiegi przeprowadza się w nielicznych ośrodkach neurochirurgicznych i ortopedycznych, przede wszystkim w prywatnych placówkach, co znacznie zawęża dostęp dla ubezpieczonych pacjentów. Dzięki wsparciu Fundacji LOTOS i Stowarzyszenia „Neurochirurgia Pomorska”, które również wsparło zakup, pacjenci z ubezpieczeniem NFZ będą mogli odbyć taką operację w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku. Ze sprzętu mogą korzystać osoby w różnym wieku.

– Wsparcie polskich placówek medycznych to jeden z wielu obszarów, w które angażuje się Fundacja LOTOS. Zważywszy na region, z którym jesteśmy najbardziej związani, staramy się odpowiadać zwłaszcza na potrzeby pomorskiego systemu ochrony zdrowia. Pokazaliśmy to m.in. w czasie pandemii koronawirusa, kiedy w pierwszej kolejności wsparliśmy właśnie jednostki z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego – mówi Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS.

– Dzięki takim działaniom, jak zakup tego specjalistycznego sprzętu, realnie podwyższamy jakość leczenia w naszym kraju. Dostarczona dziś nowoczesna aparatura medyczna pozwoli na przeprowadzanie zabiegów w jak najmniej inwazyjny sposób, co wpłynie na komfort pacjentów szpitala. To nie pierwszy raz kiedy Fundacja LOTOS angażuje się w projekty przyczyniające się do poprawy zdrowia mieszkańców naszego regionu i jednocześnie – ułatwiające pracę lekarzy – dodaje Wiesław Labuda, prezes Fundacji LOTOS.

Fundacja LOTOS wsparła zakup endoskopu do chirurgii kręgosłupa (mat. prasowe)
Fundacja LOTOS wsparła zakup endoskopu do chirurgii kręgosłupa (mat. prasowe)

Kosztowny zakup zestawu

Darowiznę Fundacji LOTOS w wysokości 250 tys. zł przeznaczono na zakup zestawu instrumentarium, w którego skład wchodzą: narzędzia, kosze, pompa irygacyjna, shaver uchwyt i konsola z bezprzewodowym włącznikiem nożnym. To efekt realizacji umowy podpisanej na początku października ub. r.

– Jesteśmy wdzięczni Fundacji LOTOS za wsparcie. To jest kolejny krok w rozwoju oddziału Pana Profesora Kloca. Dzięki takim partnerom, jak Fundacja LOTOS, możemy dalej ten oddział wspierać. To jest faktycznie jeden z najlepiej wyposażonych oddziałów neurochirurgii w Polsce, ale i osiągający najlepsze wyniki – podkreśla Dariusz Kostrzewa, prezes spółki COPERNICUS PL w Gdańsku.

Szpital z Gdańska zapewnia najnowocześniejsze metody leczenia

Oddział neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku to jedyny w kraju certyfikowany ośrodek szkoleniowo – naukowy akredytowany przez AO Spine. Zapewnia pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia w zakresie chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz kręgosłupa. Ponadto wykonuje specjalistyczne zabiegi w zakresie neurochirurgii czynnościowej i neuromodulacji.

– To jest sprzęt, którego praktycznie nie ma na północy Polski. Dzięki temu, osoby ubezpieczone nie będą musiały robić zabiegów prywatnie, czy jeździć dalej. Endoskop do chirurgii kręgosłupa pomoże nam ominąć niektóre nerwy, nie będziemy naruszać kości, stawów. Najczęstsze wskazanie do wykorzystania tego typu endoskopu to bardzo bolesne wypadnięcie dysku do otworu tam, gdzie nerw wychodzi na zewnątrz. Tam mamy tylko 5 mm średnicy. Należy dodać, że zakup tego sprzętu jest rozwojowy. W przyszłości będziemy mogli wykonywać zabiegi w innych schorzeniach – dodaje prof. Wojciech Kloc,  kierownik Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku i prezes Stowarzyszenia „Neurochirurgia Pomorska”.

Fundacja LOTOS wsparła zakup endoskopu do chirurgii kręgosłupa (mat. prasowe)
Fundacja LOTOS wsparła zakup endoskopu do chirurgii kręgosłupa (mat. prasowe)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: