Sopot przyciąga dawnych mieszkańców lokalami komunalnymi

Sopot przekaże 49 mieszkań w ręce sopocian. Są to mieszkania w nowych budynkach przy al. Niepodległości 650 i 654. Wniosek o przydzielenie mieszkania można złożyć do 10 marca.

– Atrakcyjność rynku nieruchomości w kurorcie odbija się na zmniejszającej się populacji miasta, gdyż właściciele korzystają z mieszkań w sposób okazjonalny lub przeznaczają je na wynajem krótkoterminowy, nie czyniąc z Sopotu swojego centrum życiowego. Nie każdego stać, aby kupić mieszkanie na własność, a osoby, które rozpoczynają dorosłe życie, nie mają jeszcze zdolności kredytowej. Naszą ofertę kierujemy także do sopocian, którzy z różnych względów w ciągu ostatnich lat musieli się wyprowadzić z Sopotu. Dlatego miasto postanowiło im pomóc. Od wielu lat buduje nowe budynki przeznaczając je dla młodych sopocian, którzy na początku dorosłego życia potrzebują mieszkania – kontynuuje wiceprezydent.

O przyznanie mieszkania mogą ubiegać się wnioskodawcy, których centrum życiowe dotychczas znajdowało się w Sopocie. Mogą to być osoby, które obecnie płacą w Sopocie podatek dochodowy. Co istotne, podatek dochodowy podatnik odprowadza w miejscu stałego zamieszkania, mogą to więc być osoby, które dotychczas wynajmowały mieszkanie w Sopocie.

Kolejną grupą uprawnioną do złożenia wniosku są osoby, które obecnie nie mieszkają w Sopocie, lecz w ciągu ostatnich 15 lat mieszkały w nim przez co najmniej 5 lat nieprzerwanie. Jest to więc możliwość powrotu do kurortu dla osób, które najczęściej z przyczyn finansowych wybrały mieszkanie w innym mieście.

Trzecią grupą są osoby posiadające już przydział lokalu mieszkalnego, czy to w budynkach prywatnych, czy też komunalnych.

Obowiązku najemców

Po otrzymaniu prawa do mieszkania najemca zobowiązany jest do jego utrzymania. Będzie również płacić czynsz, choć jego stawki są zdecydowanie niższe niż komercyjne. Dlatego kolejnym kryterium są dochody. Wnioskodawca musi wykazać się dochodami na tyle wysokimi, aby móc utrzymać mieszkanie. Z drugiej strony zbyt wysokie dochody mogą świadczyć o tym, że wnioskodawca jest w stanie samodzielnie kupić mieszkanie i wsparcie ze strony gminy nie jest mu potrzebne.

W nowych budynkach jest 49 lokali mieszkalnych. Są one różniej wielkości, tak, aby w zależności od potrzeb móc zagwarantować wnioskodawcom komfortowe warunki.

Budynki - zdjęcie ilustracyjne (fot. canva.com)
Budynki – zdjęcie ilustracyjne (fot. canva.com)

W ofercie są nawet mieszkania 3-pokojowe

Mieszkania jednopokojowe przewidziane są dla osób samotnych, mieszkania dwupokojowe dla 2-, 3-osobowych gospodarstw domowych, mieszkania 3-pokojowe dla 4- i więcej osobowych gospodarstw domowych oraz lokale przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Wielkość lokali mieszkalnych waha się od 31,85 m² do 69,02 m².

Oprócz mieszkań, na które prowadzony jest nabór wniosków, część mieszkań chcemy przekazać repatriantom, by spłacić wobec nich nasz moralny dług, a jedno mieszkanie przekazane zostanie wychowankom domu dziecka. Lokal ma powierzchnię 180,81 m². W sumie w obu budynkach może zamieszkać od 92 do 132 osób.

Koszt budowy mieszkań to ponad 13,5 mln zł, z czego dofinansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło 4 256 654,31 zł.

Wypełnione dokumenty należy złożyć w Urzędzie Miasta, w tym celu została przygotowana specjalna skrzynka w kształcie domu. Ustawiona zostanie jutro wewnątrz budynku, tuż za drzwiami wejściowymi. Aby złożyć dokumenty, nie jest wymagane wcześniejsze umówienie się na wizytę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: