Gdański Żuraw przejdzie gruntowną przebudowę

Do 2023 roku potrwa przebudowa XV-wiecznego Żurawia w Gdańsku. To pierwszy od lat 50. i 60. tak duży, kompleksowy remont zabytku. Prace obejmą wnętrze obiektu, elewację oraz dach.

To nie jest tak, że Żuraw dziś jest w bardzo złym stanie technicznym i grozi ma zawalenie. Natomiast troszczymy się przede wszystkim o substancję zabytkową. Jego usytuowanie nad Motławą powoduje, że w niektórych okresach wody gruntowe dostają się do piwnic i przesiąkają do ścian. To stanowi duże zagrożenie i chcielibyśmy zapobiec temu na przyszłość” – mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego ds. merytorycznych dr Marcin Westphal.

Dyrektor podkreślił, że 60 procent cegieł, z których zbudowany jest Żuraw, jest oryginalnych i pochodzi z dawnych wieków.

Mamy do czynienia ze zjawiskiem kapilarnego podciągania wody. Mury zasysają wodę z gruntu i to się dzieje do wysokości około dwóch metrów. Mury są zawilgocone. Co ciekawe, najbardziej zasysają wodę cegły nowe, powojenne. Będziemy między innymi robić izolację, pogłębiać i osuszać piwnice. Dojdzie też do wymiany fug łączących cegły, bo w nich też gromadzi się woda powodując ich stopniową degradację” – wyjaśnił Westphal.

Przetarg na remont Żurawia zarządca, czyli Narodowe Muzeum Morskiem ogłosi w przyszłym miesiącu. Prace potrwają dwa lata.

Ostatnie remonty, jakie przechodził Żuraw miały miejsce w latach 70. i 80. XX wieku oraz w 2007 r. Były to jednak prace o mniejszej skali niż obecnie planowane.

Przedsięwzięcie ma kosztować prawie 18 mln zł, z czego ponad 15 mln zł pochodzi z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz blisko 3 mln zł z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Będą zmiany wokół budynku LOT-u. Nagle usunięto tam zieleń

Nowa ekspozycja

W ramach inwestycji powstanie nowa ekspozycja stała. Jej powierzchnia w stosunku do istniejącej powierzchni ekspozycyjnej zwiększy się o ok. 150 m kw. Odwiedzający poznają sposoby przechowywania i przeładunku towarów, a także techniki budowy i naprawy statków. Zobaczą też dawne mieszczańskie wnętrza oraz portową tawernę.

Żuraw jest jednym z najbardziej znanych gdańskich zabytków. Rocznie odwiedza go średnio ok. 40 tysięcy osób.

Budowla, powstała w latach 1442-44, została poważnie zniszczona w czasie II wojny światowej, a potem odbudowana. Obiekt służył w przeszłości głównie do załadunku towarów na statki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: