Gdynia odpowiada na zarzuty PKP PLK w sprawie Węzła Karwiny

Na pierwsze półrocze 2023 roku planowane jest zakończenie przebudowy Węzła Karwiny. 15 lutego br. Gdynia wybrała wykonawcę jednej z największych w ostatnich latach, wartej ponad 100 mln zł miejskiej inwestycji. Jej realizacja w żadnym stopniu nie wstrzymuje możliwości budowy przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe nowych przystanków czy dodatkowego toru linii Kościerzyna-Gdynia.

Dzień po ogłoszeniu rozstrzygnięcia przetargu dotyczącego przebudowy Węzła Karwiny, spółka PKP PLK S.A. rozesłała do mediów komunikat, w którym mowa o „bardzo niekorzystnym dla rozwoju transportu kolejowego w Trójmieście ograniczeniu zakresu miejskiej inwestycji”.

Miasto realizuje to, co miejskie, w niczym nie przeszkadza kolei. Przyjęliśmy ten komunikat z dużym zdziwieniem i – nie da się ukryć – oburzeniem. Rozmowy z PKP PLK S.A. trwają od lat. W ich efekcie zobowiązaliśmy się do stworzenia dokumentacji projektowej. Zgodnie z ustaleniami sfinansowaliśmy i przygotowaliśmy projekt rozszerzony o przebudowę wiaduktów. Nie doczekaliśmy się jednak ruchu ze strony spółki, po której stronie powinno leżeć finansowanie przebudowy tej części węzła. W związku z tym ogłosiliśmy i rozstrzygnęliśmy przetarg związany z najważniejszym dla gdynian, miejskim etapem wartej ponad 100 mln zł inwestycji. Podkreślam, że realizacja miejskiej części inwestycji w żaden sposób nie hamuje planów PKP PLK S.A. dotyczących budowy dodatkowego toru i nowych przystanków dla kolei aglomeracyjnej – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Kolejarze oburzeni. Władze Gdyni ograniczą podróże pociągami

Węzeł Karwiny

W ramach Węzła Karwiny powstaną m.in. parking przesiadkowy przy stacji PKM Karwiny, buspasy czy nowa infrastruktura dla komunikacji miejskiej. Przebudowane zostaną również fragmenty ulic: Wielkopolskiej, Sopockiej i Strzelców.

Inwestycję zaprojektuje i wybuduje za 101 701 906,61 zł brutto firma MTM SA z Gdyni. Węzeł Karwiny powstanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (budowa węzłów integracyjnych w województwie pomorskim), dzięki czemu uzyskano dofinansowanie o łącznej wysokości 54 mln zł.

Firma MTM rozbuduje Węzeł Karwiny w Gdyni za ponad 100 mln zł

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: