Fabryka zielonych baterii w Gdańsku. Będzie praca dla 500 osób

W Gdańsku powstanie fabryka zielonych baterii – zatrudnienie znajdzie tam 500 osób. Jak poinformowała szwedzka firma Northvolt, czyli inwestor – już w 2022 roku rozpocznie się produkcja baterii litowo – jonowych w Gdańsku.

Northvolt ma zainwestować 200 milionów dolarów w budowę nowej fabryki. Ich celem jest stworzenie w Europie miejsca rozwiązań do magazynowania energii.

Firma Northvolt jest obecna w Polsce od trzech lat i jesteśmy pod wrażeniem zarówno profesjonalizmu jak i wytrwałości inżynierów i personelu produkcyjnego, z którymi współpracujemy. Cieszymy się, że będziemy mogli rozpocząć rekrutację kolejnych 500 osób ”- powiedział Emad Zand, prezes Battery Systems, Northvolt.

Ogromna hala produkcyjna

Fabryka o powierzchni 50.000 metrów kwadratowych powstanie w dwóch etapach. Pierwszy, umożliwiający montaż najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii z początkową produkcją 5 GWh i potencjalną przyszłą mocą 12 GWh, rozpocznie się już w 2022 roku.

Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie ważna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw z rozwiązaniami w świecie rzeczywistym. To właśnie dostarczy nowa fabryka – nowoczesne, zrównoważone systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskiej sieci energetycznej i jej przemysłu – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt.

Firma Northvolt (mat. praowe)
Firma Northvolt (mat. praowe)

Chodzi o uniezależnienie od paliw kopalnych

Inwestycja ułatwi zwiększenie zdolności produkcyjnej modułów i systemów akumulatorowych w celu realizacji kontraktów, które Northvolt zawarł z klientami poszukującymi długoterminowych, stałych umów na dostawy dużych ilości kompletnych rozwiązań systemowych akumulatorów na rynkach sieciowych i przemysłowych.

Northvolt zapewnić ma rozwiązania techniczne niezbędne do zakończenia uzależnienia przemysłowego od paliw kopalnych i odblokowania wykorzystywania rosnących ilości energii odnawialnej w całym społeczeństwie. Projekt odzwierciedla ambicje Northvolt, aby stać się światowym liderem w opracowywaniu i dostarczaniu najwyższej jakości, zrównoważonych rozwiązań akumulatorowych na rynek europejski. Budowa nowej fabryki rozpocznie się jesienią 2021 roku i będzie zasilana energią odnawialną, wytworzoną na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: