Nowy termin uruchomienia kolei Malbork – Kwidzyn

Nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców Powiśla. Najwcześniej w czerwcu 2021 r. pociągi wrócą na linię kolejową 207, ale tylko na odcinku od Malborka do Kwidzyna. Pierwotnie pociągi miały tam pojechać jesienią 2019 r.

Zbliża się czwarta rocznica podpisania umowy na modernizację linii 207 na odcinku od Malborka do granicy województwa pomorskiego. Pociągi miały tam pojechać w ciągu dwóch lat od chwili podpisania umowy. Wciąż jednak nie jeżdżą.

Zaangażowanie wykonawcy prac na linii nr 207 jest mniejsze, niż oczekuje zamawiający. Deklarowany przez wykonawcę termin zakończenia zasadniczych prac budowlanych w czerwcu, wynika z oceny zakresu zrealizowanych robót oraz pozostałych do wykonania. Dopiero wówczas możliwe będzie wznowienie ruchu pociągów na odcinku Malbork-Kwidzyn – wyjaśnił Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK portalowi „Rynek Kolejowy”.

Generalnym wykonawcą jest firma Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o., należące do PKP PLK. „Peelka” podaje, że na odcinku Malbork-Kwidzyn prowadzone są prace wykończeniowe i okołotorowe.

Co zostało do tej pory zrobione?

Gotowy jest układ torowy stacji Kwidzyn oraz przejście podziemne, które łączy perony z budynkiem dworca. Dzięki trzem windom stacja stanie się bardziej dostępna dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Gotowe są również przebudowane perony w Gościszewie, Sztumskiej Wsi, Ryjewie i Brachlewie, na które prowadzą wygodne pochylnie. Zamontowano także nowe oświetlenie LED, wiaty, ławki i gabloty informacyjne – wylicza Przemysław Zieliński.

Na całym odcinku od Malborka do granicy województwa pociągi miałyby kursować od końca 2021 r. Obecnie dużym problemem pozostaje naprawa uszkodzonego nasypu kolejowego w Rozpędzinach – za Kwidzynem w kierunku Gardei. W czerwcu 2020 r. błotne osuwisko rozmyło istniejący nasyp, w efekcie czego tory w tym miejscu zawisły w powietrzu.

Inwestor czeka na zatwierdzenie dokumentacji prac dodatkowych przez pomorskiego inspektora nadzoru budowlanego.

One thought on “Nowy termin uruchomienia kolei Malbork – Kwidzyn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: