Płażyński sprzeciwia się przekazaniu nadmorskich terenów deweloperom

Zielone tereny nad morzem powinny służyć gdańszczanom, nie deweloperom – mówi poseł PiS. Kacper Płażyński zaapelował do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, aby wycofała się z planów zabudowy pasa nadmorskiego w Brzeźnie.

W najbliższy czwartek radni gdańska mają zająć się głosowaniem nad zmianami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nadmorskiej części Brzeźna w rejonie al. Hallera i ul. Jantarowej II. Są tam zielone tereny po dawnych ośrodkach wypoczynkowych i działkach ogrodniczych.

Władze miasta procedują zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla tego wyjątkowego miejsca w Gdańsku, dla pasa nadmorskiego. Obejmuje on tereny zielone, które nadają temu miejscu unikalny w skali Europy charakter przyrodniczy. Ale, co najważniejsze, na terenie objętym planem znajdują się ujęcia wodny pitnej, które dostarczają wodę do kilku dzielnic Gdańska” – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości, Kacper Płażyński.

Według wspomnianego polityka zmiany w planie zagospodarowania w obrębie Brzeźna mogą zaszkodzić ujęciu wody pitnej na Zaspie. Poseł skierował pismo do prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy z wnioskiem o zbadanie zgodności zapisów projektu planu z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska, w tym zasobów wodnych.

Płażyński zaapelował prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, aby wycofała się z planów zabudowy pasa nadmorskiego w Brzeźnie.

Projekt planu - Kurort Brzeźno. (mat. miasto Gdańsk)
Projekt planu – Kurort Brzeźno. (mat. miasto Gdańsk)

Radni PiS wsparli posła

Będę namawiał wszystkich radnych miasta, aby odrzucili ten projekt podczas sesji. Nie ma naszej zgody, aby budować tutaj kilkupiętrowe parkingi, hotelowce czy budynki, które będą służyły deweloperom – mówił radny Przemysław Majewski.

W podobnym tonie wypowiedział się też jego partyjny kolega.

Drzewa, krzewy nie są ani prawicowe, ani lewicowe. Obecnie są przede wszystkim zagrożone i musimy temu powiedzieć stanowcze nie. Zapewniamy, że 12 radnych Prawa i Sprawiedliwości zagłosuje przeciwko temu szkodliwemu projektowi, który ma na celu betonowanie Brzeźna i stawianie interesów republiki deweloperów ponad interesy lokalnych społeczności. Mamy nadzieję, że pozostali radni również wsłuchają się w głos mieszkańców – powiedział radny Andrzej Skiba.

Gdańsk będzie miał Kurort Brzeźno. W planie nie ma wieżowców

Stanowisko miasta w sprawie

Według miasta przeznaczenie terenu w planie miejscowym nie oznacza, że inne przepisy przestają działać i obowiązywać. Obowiązuje zarządzenie dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i to będzie podstawa do możliwości realizacji zabudowy na tym terenie. Władze miasta od początku zapraszały mieszkańców do włączenia się w sporządzanie planu miejscowego dla terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie.

Dyskusja nad zagospodarowaniem tego miejsca trwa od wielu lat. Projekt planu był wyłożony do publicznego wglądu i konsultowany dwukrotnie, każdy miał prawo składać swoje zastrzeżenia. Biuro Rozwoju Miasta Gdańska część uwag przyjęło i wprowadzone zostały zmiany zgodnie z tymi uwagami” – podkreśla Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: