Nowe ustalenia ws. majątku Adamowiczów. Wynajem mieszkania za przychylność

Z ustaleń Gazety Gdańskiej wynika, że część mieszkań małżeństwa Adamowiczów wynajmowano firmom, które były interesariuszami i beneficjentami gdańskiego budżetu, za którego wykonanie odpowiadał prezydent Gdańska.

Ciekawy artykuł pojawił się dzisiaj w portalu Wybrzeze24.pl – Gazeta Gdańska. Autorzy odkrywają nowe powiązania finansowe rodziny Adamowiczów z kontrahentami.

W styczniu 2009 r. mający jeszcze wspólnotą majątkową państwo Adamowiczowie podpisali umowę na wynajem za 2850 złotych mieszkania przy ul. Piastowskiej spółce Immogdańsk, która 11 marca inaugurowała zarządzanie Galerią Przymorze, a w niej francuskim supermarketem. Obecny na tym otwarciu prezydent Gdańska P. Adamowicz, zachwalał znaczenie tego obiektu handlowego dla poprawy standardu życia w Gdańsku.

Wcześniejsze problemy z tą inwestycją dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego 11 hektarów, żądania zapłaty na rzecz inwestora 150 mln złotych odszkodowania zatarły się jakoś w pamięci. Rada miasta w 2005 roku pod presją okoliczności zmieniła warunki planu. Inwestor odpuścił i uzyskał korzystny kompromis. Gdańsk zyskał na tym warty… 4 mln złotych kawałek drugiego pasa jezdni ul. Obrońców Wybrzeża, a policja państwowa dostała milion złotych na dofinansowanie budowy komisariatu. Nikomu już nic nie przeszkadzało, nawet fakt, że zmiana planu oznaczała budowę centrum handlowego na terenie, na którym znajdowała się filia obozu koncentracyjnego dla Polek, Ukrainek i Rosjanek.

Za to mieszkanie przy ul. Piastowskiej było jak znalazł. Radni z dłuższym stażem pamiętają jak na ostatniej sesji kadencji 2006 roku prezydent walczył o zmianę planu, by teren edukacyjno-sportowy na Piastowskiej zamienić na budowlany. I tylko w trosce o to, by UG mógł wybudować tanie mieszkania dla młodych pracowników nauki…

Magdalena Adamowicz stanie przed sądem. Miała zataić 400 tys. zł

Mieszkanie przy ul. Lastadia

W styczniu 2011 roku inne z mieszkań z majątku Adamowiczów, przy ul. Lastadia, zostało podnajęte, spółce Menard Polska za 2 tys. złotych miesięcznie. Jak „Gazetę Gdańska” poinformowała inspektor referatu prasowego UM Izabela Kozicka-Prus, „Firma Menard Polska” była zatwierdzonym podwykonawcą Hydrobudowy, która dla Zakładu Utylizacyjnego realizowała projekt pt. „Modernizacja gospodarki odpadami komunalnymi w Gdańsku, przedmiotem zlecenia w latach 2009-2010 była dynamiczna konsolidacja gruntu pod budowę placu dojrzewania kompostu”.

Mieszkanie przy ul. Korzennej

Z kolei w październiku 2011 roku udostępniono najemcy mieszkanie przy ul. Korzennej. Lokal wart 2 200 złotych miesięcznie wynajęła spółka Przedsiębiorstwo Robót Górniczych „Metro”, zaangażowana w 4. etap budowy trasy lotnisko-port. Jej odcinek od ul. Marynarki Polskiej do ul. Ku Ujściu wart był dla konsorcjum OHL-PBG z udziałem „Metra”, 880 763 187 mln złotych, płatne z miejskiej kasy Gdańskich Inwestycji Komunalnych. Umowę w sprawie tego odcinka trasy podpisano tak się składa także w październiku 2011 roku.

Sędzia Krystyna Pawłowicz o procesie Magdaleny Adamowicz

Umowy z pośrednikami

Według umowy, którą M. Adamowicz zawarła w grudniu 2011 roku z firmą Metrohouse i Partnerzy, do dyspozycji pośrednika przedstawiono łącznie 10 lokali, w tym także należące do członków rodziny, a 14 miesięcy później w lutym 2013, kolejny pośrednik, firma, DJ Renoma Nieruchomości, miał już w portfelu ofert 11 adresów.

Z wcześniej zawartych umów zwraca uwagę kontrakt podpisany w sierpniu 2008 roku z indyjską spółką ZenSar Technologies Ltd. reprezentowaną przez prokurenta, na wynajem mieszkania dla przedstawiciela spółki przy ul. Piastowskiej w Oliwie za 5 tys. złotych za miesiąc. Firma z Pune była oczkiem w głowie władz Gdańska, bo obiecywała budowę centrum komputerowego zatrudniającego do 500 programistów. Prezydent Gdańska ufundował z miejskiego budżetu stypendia dla 23 gdańskich studentów, by mogli przygotować się w Pune do pracy na rzecz zagranicznego kontrahenta w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: