Będzie rozbudowa cmentarza na gdańskich Łostowicach

W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na rozbudowę Cmentarza Łostowickiego. Jednym z elementów zadania będzie budowa miejsc postojowych przy ul. Cedrowej.

W czwartym kwartale 2021 r. zakończyć się mają prace związane z rozbudową Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Otwarcie ofert zaplanowano na połowę marca.

Nekropolia powiększy się o 1,8 ha, co przełoży się na ponad 2100 dodatkowych miejsc grzebalnych. Cmentarz zostanie rozbudowany od strony al. Armii Krajowej i ul. Cedrowej. W ramach rozbudowy cmentarza oprócz budowy instalacji sanitarnej, powstaną miejsca czerpania wody i wiaty na odpady. Ponadto przewidziano nasadzenia drzew i krzewów i budowę ogrodzenia.

Dodatkowo powstanie 28 nowych miejsc postojowych przy ul. Cedrowej. Na parkingu zamontowanych zostanie także 10 stojaków na rowery. Prace związane z rozbudową mają zakończyć się w IV kwartale 2021 r. jednak pierwsze trzy kwatery mają być gotowe latem. Łącznie przewidziano budowę 8 kwater.

W planach rozbudowa innych cmentarzy

W planach rozbudowa innych cmentarzy
W najbliższych latach planowana jest także rozbudowa innych gdańskich nekropolii. Cmentarz Salvator ma być w przyszłości rozbudowany od strony ul. Stoczniowców, co umożliwi powstanie ok. 1000 miejsc spoczynku. W planach jest także rozbudowa cmentarza parafialnego przy ul. Kępnej. Obiekt ma w przyszłości powiększyć się o ponad 1,4 ha i 1900 miejsc pochówku. Z kolei na Cmentarzu Garnizonowym docelowo ma pojawić się 3000 dodatkowym miejsc, obiekt przy ul. Dąbrowskiego zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha. Nekropolia na Srebrzysku powiększy się o 2,14 ha i 1900 miejsc spoczynku. Dla powyższych zadań pozyskiwane są obecnie dokumentacje projektowe. Koniec prac projektowych przewidziano na jesień 2021 r.

Obecnie w Gdańsku funkcjonuje 9 cmentarzy o łącznej powierzchni niemal 100 ha. Największą gdańską nekropolią jest Cmentarz Łostowicki, zajmujący powierzchnię ok. 50 ha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: