Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 1 marca 2021

W poniedziałek przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku organizuje wyjątkowo skromne wydarzenia.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku od lat organizuje obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których stałym elementem jest uroczysty apel pamięci. W związku z sytuacją pandemiczną organizacja takiej uroczystości jest obecnie niemożliwa.

Chcąc oddać hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego lokalny IPN organizuje kameralną uroczystość, która odbędzie się 1 marca bez publiczności, z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych.

Wraz ze skromną asystą wojskową złożone zostaną kwiaty przy grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Następnie przejdziemy pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, u zbiegu ul. 3 Maja oraz ul. gen. Henryka Dąbrowskiego.

Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy: wojewodę pomorskiego, prezesa Pomorskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, prezydent Miasta Gdańska, dowódcę Garnizonu Gdańsk, dyrektora Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku oraz dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Tablice pamiątkowe

1 marca na stronie internetowej IPN Gdańsk przedstawiona zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Danucie Siedzikównie, która zostanie uroczyście odsłonięta w rocznicę jej urodzin (3 września) na budynku dworca w Lipowej Tucholskiej.

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku Katarzyna Lisiecka poinformowała, że 1 marca o godzinie 10 na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej młodzieżowej antykomunistycznej organizacji Krajowy Ośrodek „Kraj”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Inicjatorem dnia był prezydent Lech Kaczyński, który 1 marca 2010 roku skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 lutego 2011 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: