Mieszkańcy Kwidzyna stracili 22 tys. zł przez oszustów od początku roku

Apelujemy do mieszkańców powiatu o zachowanie szczególnej ostrożność podczas transakcji internetowych. Prośbę kierujemy zarówno do kupujących, jak i sprzedających swoje przedmioty na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Oszuści opracowali nowy sposób na czyszczenie kont, wysyłają linki, za których pośrednictwem wyłudzają dane. Od początku roku mieszkańcy Kwidzyna stracili w ten sposób 22 tys. zł.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie przyjęli w tym roku sześć zgłoszeń dotyczących kradzieży środków z kont bankowych, mieszkańcy Kwidzyna stracili łącznie 12 000 złotych. W tych przypadkach ofiarami oszustów były osoby sprzedające przedmioty na jednym z portali ogłoszeniowych. Przestępcy, udając zainteresowanie znalezioną w Internecie ofertą, przesłali do pokrzywdzonych linki z formularzem do wypełnienia danych z karty bankomatowej. Jak przekonywali oszuści, w ten sposób „zamierzali” wpłacić pieniądze za zakupiony towar. Kolejna ofiara działań cyberprzestępców straciła 10 000 złotych po kliknięciu w link z dopłatą do przesyłki.

Na czym polega ta metoda:

Wystawiasz coś na aukcji internetowej, znajduje się kupiec. Informuje cię, że kupił właśnie przedmiot wystawiony na aukcji i zapłacił za niego.  Jednak pieniądze są do odebrania tylko po wejściu w wysłany link.

Sprzedający otrzymuje link, po kliknięciu w niego przekierowany jest na stronę łudząco podobną do strony na której wystawiał swoje przedmioty. Jest na niej formularz z prośbą o podanie danych z karty takich jak numer karty płatniczej, jej data ważności oraz kod CVV oraz stan aktualny konta. Po wypełnieniu formularza oszuści są już w posiadaniu niezbędnych informacji by wyczyścić konto. Potrzebują tylko kodu do autoryzacji, który przychodzi do sprzedającego w wiadomości SMS. Kod wpisany do formularza jest kodem autoryzującym wypłatę twoich środków z konta przez oszusta.

25-latek włamywał się do garaży i samochodu w Kwidzynie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: