Policja z Gdańska zachęca do znakowania rowerów

Funkcjonariusze z Gdańska od 15 marca wznawiają akcję profilaktyczną „Oznakuj Rower”. Zachęcają mieszkańców Gdańska do wzięcia udziału w tym programie prewencyjnym. Akcja policjantów ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania ukradzionego jednośladu, a tym samym ograniczyć kradzieże rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych.

Mając na uwadze konieczność prewencyjnego i profilaktycznego przeciwdziałania kradzieżom rowerów na terenie miasta Gdańska Komenda Miejska Policji w Gdańsku od 15 marca 2021 roku wznawia akcję profilaktyczną „Oznakuj rower”. Ma ona umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania skradzionego jednośladu, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych.

Procedura akcji polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie jego rejestrację w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostaje opatrzony, w widocznym miejscu, naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu śladów.

Jeżeli są Państwo zainteresowani przystąpieniem do akcji profilaktycznej prosimy o zapoznanie się  z harmonogramem jej prowadzenia:

Gdzie i kiedy można oznakować rower?

Realizacja znakowania rowerów z zachowaniem reżimu sanitarnego jest możliwa na terenie dwóch Komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. W tym celu wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź zgłoszenie poprzez kontakt mailowy: oznakujrower@gd.policja.gov.pl (należy oczekiwać na informację zwrotną) w celu umówienia konkretnej daty oznakowania roweru, dzienna ilość możliwych do grawerowania rowerów jest ograniczona.

Miejsca znakowania rowerów:

-Komisariat Policji II w Gdańsku ul. Długa Grobla 4 numer kontaktowy : 47 74 13 436 lub 47 74 13 437

Godziny realizacji akcji : Środa: 16:00 – 19:00 , Sobota: 10:00 – 13:00

-Komisariat Policji V w Gdańsku ul. ul. Obrońców Wybrzeża 19 numer kontaktowy: 47 74 11 257 godziny realizacji akcji : Środa: 16:00 – 19:00 , Sobota: 10:00 – 13:00

-Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku ul. Kartuska 245B numer kontaktowy: 47 74 16 940 godziny realizacji akcji : Środa: 16:00 – 19:00 , Sobota: 10:00 – 13:00

W celu rejestracji roweru niezbędny jest aktualny dokument potwierdzający tożsamość pełnoletniego właściciela roweru, np. dowód osobisty lub prawo jazdy.

Jakie warunki musi spełniać rower?

Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego, możliwego do odczytania. Numer  seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu.

Jakie warunki musi spełniać właściciel?

Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji musi być pełnoletni, okazać dokument potwierdzający ukończony wiek 18 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: