Skandaliczny transparent stał się eksponatem gdańskiego muzeum

Transparent ze „Strajku Kobiet”, podczas którego głoszono m.in. hasła „J***ć PIS” i „W*******ć”, oficjalnie został eksponatem Muzeum Gdańska – instytucji podlegającej mi.n. prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz. Zresztą nikogo nie powinno to dziwić bo na eksponacie widnieje też podpis prezydent.

Transparent ma ponad 2,5 metrów wysokości i 4 metry długości. Został przygotowany przez siostry: Mariannę i Aleksandrę Łoboda oraz Julię Landowską, można było zobaczyć od 22 października ubiegłego roku niemalże każdego dnia pod siedzibą Dziennika Bałtyckiego i biur poselskich członków Prawa i Sprawiedliwości przy Targu Drzewnym.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisuje się na transparencie (fot. facebook.com/zajmijciesiepandemia)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisuje się na transparencie (fot. facebook.com/zajmijciesiepandemia)

Na przekazanym transparencie widnieją podpisy uczestników Strajku Kobiet kojarzonego z hasłami „J***ć PIS” i „W*******ć”, którzy wraz z jego autorkami wyrazili swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Po kilku dniach i wypełnieniu transparentu napisami autorki przygotowały kolejny baner. Wraz z pozostałymi inicjatorkami protestu: Mają Pietrusiewicz, Julianną Łoboda i Marią Wereszko wykorzystują go po dziś dzień.

– Rozpoczynając strajk zakładałyśmy, że będziemy protestować najwyżej tydzień, ale dzięki wsparciu popierających nas ludzi wyrażanie sprzeciwu stało się elementem naszej codzienności. Obowiązek względem innych uczestników strajku godziłyśmy przez kilka zimowych miesięcy w dobie pandemii z naszym życiem prywatnym, uczelnią, pracą i zdrowiem. W Dzień Kobiet postanowiłyśmy przekazać do Muzeum nasz pierwszy projekt, ten od którego wszystko się rozpoczęło – powiedziały autorki transparentu – Drugi też przekażemy, ale dopiero gdy nie będziemy musiały walczyć o wolność wyboru kobiet.

Wraz z transparentem do Muzeum Gdańska trafiły pocztówka oraz przypinki ze Strajku Kobiet. Za ten gest Marianna i Aleksandra Łoboda oraz Julia Landowska zostały Darczyńcami Muzeum Gdańska.

Skandal podczas manify w Gdańsku. Flagę Polski położono na ziemi i w błocie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: