Można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Mówią o Polsce i Polakach i promują wiedzę o naszym kraju za granicą. Dziennikarze i redakcje polonijne po raz kolejny zostaną uhonorowani w Gdyni. Rozpoczęła się 10. edycja Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Zgłoszenia kandydatów w czterech kategoriach można przesyłać do 18 kwietnia.

Przypomnijmy, że nagrody im. Macieja Płażyńskiego trafiają do dziennikarzy i mediów służących Polonii. Ich intencją jest zachowanie w pamięci Polaków dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

Laury dla ludzi polonijnych mediów są przyznawane w 4 kategoriach:

  • dziennikarz polonijny,
  • dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne,
  • dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polaków, Polski i Polonii,
  • redakcja medium polonijnego.

Kandydatury do nagrody można zgłaszać do 18 kwietnia. Wystarczy wypełnić formularz online, który jest dostępny na stronie nagrodaplazynskiego.pl.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybierze jury, w skład którego wchodzą m.in.: dziennikarze zajmujący się tematyką międzynarodową, przedstawiciele rodziny Macieja Płażyńskiego oraz Muzeum Emigracji w Gdyni.

Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrody finansowe w wysokości 10 tysięcy złotych. Zaś do nagrodzonej redakcji trafi statuetka.

Termin uroczystości zakłóca pandemia

Gala wręczenia nagród odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Termin uroczystości zostanie ustalony po zniesieniu pandemicznych obostrzeń.

Uwaga: Organizatorzy przypominają, że Nagroda im. Macieja Płażyńskiego jest przyznawana za pracę dziennikarską w minionym roku. Oznacza to, że jury nie ma możliwości przyznawania nagród za tzw. całokształt lub publikacje w latach wcześniejszych.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: