Rozpoczyna się budowa ulicy Nowej Warszawskiej w Gdańsku

Od wtorku, 6 kwietnia w godzinach porannych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na odcinkach Al. V. Havla, ul. Piotrkowskiej i Białostockiej. Zmiany obejmą również funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

W związku z kolejnym etapem prac na ul. Warszawskiej i budową trasy tramwajowej, od pierwszych porannych kursów we wtorek, 6 kwietnia, do odwołania wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu dziennych linii autobusowych: 115, 118, 120, 156, 164 i 174. Zamknięte dla ruchu zostaną pętla autobusowa i przystanek Piotrkowska.  Zmiany dla linii nocnych N2 i N4 zaczną obowiązywać od nocy z wtorku na środę 06/07.04.2021 r.

W zamian dla linii: 115, 120, 156, 164, 174, N2 i N4 w ciągu ul. Warszawskiej uruchomiona zostanie dodatkowa para przystanków „Piotrkowska”  [9168, 9169] na wysokości sklepu „Biedronka”. Autobusy wszystkich ww. linii nie będą już wykonywały zajazdów w ul. Piotrkowską.

Dla linii 118 (w kierunku „Wałów Piastowskich” uruchomiony będzie dodatkowy przystanek „Piotrkowska” [9167] przy ul. Piotrkowskiej, przed skrzyżowaniem z ul. Ostrołęcką. Kierunek powrotny – bez zmian. Dla wszystkich ww. linii łączny czas przejazdu oraz odjazdy z przystanków nie zmienią się.

(mat. gdansk.pl)
(mat. gdansk.pl)

Zmiany w organizacji ruchu

Al. V. Havla

Na jezdni w kierunku centrum zamknięty dla ruchu zostanie pas do zawracania znajdujący się przed skrzyżowaniem z wyspą centralną. Możliwość zawrócenia w kierunku ul. Świętokrzyskiej będzie istniała na skrzyżowaniu z wyspą centralną (Al. Havla / ul. Łódzka). Utrudnienia w tym obszarze potrwają do października 2021 r.

ul. Piotrkowska

Wyłączona z ruchu zostanie pętla autobusowa na ul. Piotrkowskiej. Organizacja ruchu związana z budową linii tramwajowej nie zakłada zamknięcia ul. Piotrkowskiej dla ruchu kołowego. Na odcinku ul. Piotrkowskiej, od ul. Ostrołęckiej do ul. Warszawskiej, mogą występować jedynie lokalne utrudnienia. Prace w tym rejonie potrwają do końca 2021 roku.

ul. Białostocka

Przejazd przez ul. Białostocką nie będzie możliwy, ulica zostanie zamknięta dla ruchu w okolicy parkingu przy ul. Przemyskiej. Docelowa organizacja ruchu nie zakłada przywrócenia przejazdu w tym rejonie.

(mat. gdansk.pl)
(mat. gdansk.pl)

Zakres prac inwestycyjnych

Planowane zmiany w organizacji ruchu związane są z kolejnym etapem prac przy budowie linii tramwajowej Nowa Warszawska realizowanej w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IV A (GPKM IVA), który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko2014 – 2020. Umowę na realizację zadania podpisano 3 lutego. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Firma Budowlano-Drogowa MTM SA – Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD Sp. z o.o.– Partner.

Zakres prac obejmuje budowę ok. 2 km odcinka linii tramwajowej. Koszt inwestycji wyniesie niecałe 60 mln złotych. Zakładany harmonogram inwestycji przewiduje zakończenie robót w listopadzie 2022 roku. Nowa linia tramwajowa uruchomiona zostanie w pierwszym kwartale 2023 roku. W ramach projektu zrealizowana została linia tramwajowa w al. Pawła Adamowicza. Projekt obejmuje również montaż nowych wiat przystankowych w 64 lokalizacjach, który jest na etapie realizacji, 84 sztuk tablic informacji pasażerskiej oraz zakup nowego dwukierunkowego wieloczłonowego taboru tramwajowego – 15 szt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: