Święto Marynarki Wojennej w Gdyni coraz bliżej

Święto Marynarki Wojennej w Gdyni zapowiada się w tym roku wyjątkowo. Na pokładzie ORP Błyskawica zawitają Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey, córki Cecylii Raczyńskiej – Matki Chrzestnej legendarnego okrętu, które przyjmą symboliczny patronat nad Błyskawicą.

Od miesiąca miejsce na styku nabrzeży Prezydenta i Pomorskiego jest puste. Cumująca tu zwykle „Błyskawica” przechodzi remont w PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu. Ale już wkrótce odnowiony i odmalowany niszczyciel wróci na swoje stałe miejsce. W jego wnętrzu znajdzie się zmodyfikowana wystawa Muzeum Marynarki Wojennej. Tak przygotowany okręt-muzeum będzie znów witał tysiące turystów z kraju i ze świata oraz różnych gości.

Podczas tegorocznego Święta Marynarki Wojennej na pokładzie okrętu pojawią się dwie wyjątkowe gościnie – Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey.

– Ten okręt zna cała Polska. ORP Błyskawica jest symbolem walk polskich marynarzy podczas II wojny światowej. Jest ikoną Gdyni, ikoną morskiej Polski. 27 czerwca na jego pokładzie dojdzie do wyjątkowej uroczystości – symbolicznego nawiązania do ceremonii chrztu morskiego i nadania okrętowi sławnej dzisiaj nazwy. Ten historyczny chrzest i wodowanie odbyły się 01 października 1936 roku w stoczni Samuela White’a w Cowes. Matką Chrzestną Błyskawicy została pani Cecylia Raczyńska, żona polskiego ambasadora w Wielkiej Brytanii, hrabiego Edwarda Raczyńskiego. W czerwcu bieżącego roku córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, panie Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey odwiedzą pokład Błyskawicy – słynnego chrześniaka ich mamy. Obie panie tego dnia, 27 czerwca, w dniu Święta Marynarki Wojennej, przyjmą rolę kontynuatorek tradycji oraz symboliczny patronat nad Błyskawicą, staną się spadkobierczyniami Matki Chrzestnej okrętu – Cecylii Raczyńskiej. To wydarzenie, zainspirowane i zorganizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej we współpracy z 3. Flotyllą Okrętów, podkreśli wagę tej pięknej tradycji i roli w niej Cecylii Raczyńskiej oraz znaczenie dla polskiej historii Edwarda Raczyńskiego – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa w budynku Muzeum Marynarki Wojennej poświęcona Cecylii i Edwardowi Raczyńskiemu, gorącemu patriocie, jednemu z najwybitniejszych polskich dyplomatów i polityków XX wieku – ambasadorowi, ministrowi i Prezydentowi Rzeczypospolitej na Uchodźstwie w latach 1979 – 1986. To jego podpis, w imieniu rządu Rzeczypospolitej, widnieje pod dokumentem z 18 listopada 1939 roku regulującym wojenną współpracę Polskiej Marynarki Wojennej z brytyjską Royal Navy.

To na mocy tego dokumentu polscy marynarze zapisywali „wielkie dni małej floty”, a ORP Błyskawica uczestniczył w działaniach wojennych do ostatnich dni walk na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym, biorąc udział m.in. w kampanii norweskiej, ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord”, bitwie pod Ushant, czy operacji „Deadlight”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: